irrom fabrica calorifere iclod fundatura locuri de munca angajare sudor stivuitorist sef schimb dej cluj
balastiera fundatura angajare muncitori iclod
feroterm gherla magazin centrala termica instalatii dej cluj asociatia pro vita cabinet veterinar gherla medic telefon
vicentiu hossu ultramaraton reghin

Și-a sărbătorit ziua de naștere în timpul ultramaratonului – succes extraordinar pentru Vicențiu Hossu la Reghin

Modest din fire, alergătorul Vicențiu Hossu din Gherla și-a propus să termine cu bine un ultramaraton de 6 zile și 6 nopți. Știa în sinea sa că va obține mai mult de atât, și chiar așa s-a întâmplat. Un caracter de fier, o determinare nemaivăzută pentru a demonstra mereu că poate și mai mult.

Duminică s-a încheiat festivalul internațional de ultramaraton Transylvania 6 days, desfășurat la Reghin, în județul Mureș. Pentru Vicențiu, cursa ce părea supraomenească a început în urmă cu șase zile.

„Am reușit să termin cu bine. Am parcurs distanța de 629,816 km în 6 zile, lucru care mi-a adus un onorant și nesperat loc 5 în clasamentul general”, spune alergătorul, copleșit de efortul făcut, dar și de rezultatul obținut.

El a fost primul alergător român care a trecut linia de sosire. Practic, este campionul României la această competiție. A depășit cu peste 28 km recordul de distanță parcursă de un alergator român la Transilvania 6 days la proba de 144 de ore. Recordul data de anul trecut și era de 601,601 km.

Cel mai bun rezultat al probei l-a obținut Athanasios Stimoniaris din Grecia, în vârstă de 56 de ani, care a parcurs în cele 144 de ore de ultramaraton o distanță de 788,112 km. El a câștigat de altfel și ediția 2022 a ultramaratonului.

„Într-o organizare ireproșabilă, am avut parte de alergare pe soare arzător, pe ploi torențiale, în zile călduroase și în nopți răcoroase, alături de ultramaratoniști de talie mondială, din țări precum România, Grecia, Scoția, Italia, Franța, Elvetia, Germania, Cehia, Ungaria, Monaco, Israel, Ucraina”, a transmis alergătorul la finalul cursei.

Reușita deosebită și spectaculoasă a venit drept cel mai frumos cadou de ziua sa. Aniversarea a fost în urmă cu trei zile, chiar în timpul alergării.

Acum, Vicențiu are cel mai tare motiv să sărbătorească cu familia, prietenii, cei care l-au susținut și i-au fost alături în această realizare de excepție.

Bravo și felicitări!

Ultramaraton la Reghin, alergător din Gherla la start pentru o cursă de șase zile și șase nopți