Săptămâna mondială a spațiului cosmic (World Space Week) se desfășoară, în fiecare an, în perioada dintre 4-10 octombrie. Este declarată de Adunarea Generală a Națiunilor Unite pentru a sărbători la nivel internațional contribuțiile științei spațiale și ale tehnologiei la îmbunătățirea condiției umane.
Tema evenimentului din 2024 este „Schimbări climatice și spațiul cosmic”.
Pe parcursul săptămânii trecute, elevii Liceului Teoretic „Ana Ipătescu” din Gherla au participat cu mult entuziasm, și implicare pentru realizarea de lucrăril artistice – desene, picturi, machete, planșe, precum și prezentări electronice.
Dintre temele abordate în materialele realizate de elevi au fost furtuni solare, explozii solare, diminuarea stratului de ozon, impactul asteroizilor, aurorele boreale.
galerie foto: imagini de la activități
Elevii au fost îndrumați de Felicia Cioabă – profesor fizică, Camelia Moldovan – profesor fizică și chimie, Laurența Bărăian – profesor științe și chimie, Daniel Man – profesor educație plastică, Adriana Moldovan – profesor pentru învățământul primar și profesor coordonator Cosmina Vădan – profesor fizică, informatică și TIC.