irrom fabrica calorifere iclod fundatura locuri de munca angajare sudor stivuitorist sef schimb dej cluj
gama optic ochelari gherla magazin service dej cluj
feroterm gherla magazin centrala termica instalatii dej cluj asociatia pro vita cabinet veterinar gherla medic telefon
fotbal balon

Meci amical la Iclod Someșul Dej – Recea Maramureș

Cea mai căutată bază sportivă din judeţul Cluj în această perioadă este stadionul din Iclod. Miercuri la amiază aici s-a mai disputat un joc de verificare, adversari fiind Someşul Dej din liga a IV-a şi liderul seriei a V-a a ligii a III-a, ACS  Fotbal  Comuna Recea. Echipa din Maramureș este antrenată de fostul internaţional  Romulus Buia, care în liga I a evoluat la șapte formaţii, printre care Universitatea Craiova, dar a jucat  şi la Ekeren Germinal din Belgia.

A fost o partidă deosebit de disputată, chiar dacă a fost vorba de un amical, tehnicienii ambelor formaţii rulând tot lotul de jucători. Dejenii au dominat  prima parte a întâlnirii, conducând la pauză cu scorul de 2 – 0 prin golurile marcate de fostul  fotbalist al Unirii Dej, Bogdan Rus (minutul 6) şi  Silviu Petrean (minutul 28), şi el trecut pe la Unirea.

În repriza a doua, tehnicianul echipei Someşul Dej, sătmăreanul Mircea Bolba, a folosit mai mult rezervele şi  juniorii. In aceste condiții, maramureşenii şi-au creat mai multe ocazii la poarta noului venit la Someşul de la Gloria Bistriţa, Raul Pop, reuşind să egaleze  prin punctele înscrise de Sergiu Cocan (minutul 57) şi Gabriel Macavei (minutul 76).

În partea secundă a confruntării, gruparea de lângă Baia Mare a ratat două penaltiuri. Primul,  şutat de portarul de la Recea, Alin Bota – fost jucător la Unirea Dej, pe vremea când a fost satelitul echipeI  CFR 1907, exact în braţele colegului lui de la Someşului Dej, Raul Pop (minutul  79), iar al doilea tras peste poartă de Brian Lemac (minutul 80). Astfel, confruntarea amicală  dintre Someşul Dej şi AS Comuna Recea s-a încheiat nedecis  2-2 (2-0).

Începând de luni, 11 februarie, lotul format din 21 de jucători al echipei Someşul  Dej pleacă în cantonament montan de 10 zile în staţiunea maramureşeană Ocna Şugatag, iar la reîntoarcerea  acasă vor continua pregătirile, tot pe terenul sintetic din  Iclod.