taxi gherla telefon
mondial gherla nisip balast sort dej cluj depozit feroterm gherla magazin centrala termica instalatii dej cluj stiri pentru viata ochelari vedere gherla gama optic dej cluj cabinet veterinar gherla medic telefon cabinet orl gherla dej cluj
fotbal femini iclod

Fetele s-au duelat la fotbal pe Iclod Arena, în meci internațional

Partida de fotbal feminin dintre echipele Universitatea Olimpia Cluj-Napoca şi Diósgyőri VTK din Ungaria, desfăşurată duminică la amiază pe Iclod Arena, a suscitat un interes major în rândul amatorilor de sport din localitate, dar şi din Cluj-Napoca sau Gherla.

Numeroși spectatori au asistat la acest meci internaţional, în care componentele celor două formaţii au oferit un joc  frumos şi tehnic, soldat cu numai puţin de 6 goluri. Ambele echipe se află în plină pregătire, în vederea debutului în returul campionatelor feminine din cele două ţări.

În timp ce clujencele s-au antrenat până acum doar acasă, unguroaicele au fost în cantonament în oraşul Sopron, aflat aproape de granița cu Austria, unde gruparea antrenată de Fórizs Sándor a susţinut trei meciuri de verificare cu formaţii din Viena şi Graz.

Meciul amical de la Iclod s-a terminat cu victoria oaspetelor din Diosgyőr, localitate aflată lângă Miskolc. Trupa maghiară a câştigat cu scorul de 4-2 (1-1), iar golurile echipei Diosgyőri VTK au fost înscrise de Bianca Sandu,  jucătoare născută în România, în minutul 44, Kostova (59), Bradici (81) şi Barker (90+3). Reuşitele formaţiei clujene aparţin fotbalistelor Mara Birtea (minutul 18) şi Andrea Voicu (minutul 63).

A arbitrat fără greşeală Paul Stupinean, iar observatorul confruntării a fost preşedintele Comisiei de Arbitri Gherla, Dorin Baias.

În dimineaţa meciului, delegaţia din Ungaria a vizitat Muzeul de etno-arheologie din Iclod, unde a fost primită de primarul Emil Pîrţoc şi viceprimarul Gheorghe Moţ, oameni de sport și gazde ospitaliere. Cu acest prilej, fotbalistele au putut afla amănunte despre trecutul istoric al comunei.