Un stejar bătrân s-a rupt marți la amiază, în parcul mare din Gherla. Un altul a căzut în urmă cu câteva zile, într-o zonă necirculată.
Incidentul s-a produs la amiază, în apropiere de fântâna cu cele trei grații, chiar lângă foișor. Din fericire, în momentul respectiv nu se aflau persoane în imediata apropiere, astfel că nu au fost cazuri de rănire și nu s-au produs alte pagube.
Stejarul, cu o grosime considerabilă, a căzut în zona aleilor de regulă intens circulate. Vremea închisă și ploioasă a făcut ca la momentul prăbușirii să nu se producă vreo dramă.
În urma sesizării, la fața locului a intervenit un echipaj de muncitori de la ADP SA, care au acționat cu drujbele pentru tăierea trunchiului și degajarea zonei. Căderea copacului s-ar putea datora rădăcinii putrede.
Un alt copac, înalt de aproximativ 10 metri, s-a rupt în urmă cu trei zile, în apropiere de o parcare de pe strada Parcului. Acesta a căzut într-o zonă necirculată și urmează să fie înlăturat.