hayak cafenea pub club gherla dej cluj orar program mondial gherla nisip balast sort dej cluj depozit feroterm gherla magazin centrala termica instalatii dej cluj ochelari vedere gherla gama optic dej cluj stiri pentru viata gherla dentist stomatologie cabinet artdent telefon tigla metalica depozit gherla mondial dej cluj salon masaj gherla vitality cabinet orl gherla dej cluj spatiu birou gherla chirie

bani

Cine a primit bani de la Consiliul Județean Cluj pentru tineret, cultură, sport, culte – situația la Gherla și în județ

Au fost selectate proiectele ce vor primi finanțare nerambursabilă de la Consiliul  Județean. Comisiile de specialitate, special constituite la nivelul Consiliului Județean Cluj, au încheiat procesul de evaluare și selecție a celor 735 de proiecte depuse de către organizațiile non-profit și de entitățile publice din sfera tineretului și activităților socio-educaționale, a sportului, culturii și cultelor religioase recunoscute în România, precum și din sfera Centenarului Marii Uniri.

Cele mai multe cereri au fost depuse în sfera cultelor, 297, din care, în urma procesului de selecție, vor fi finanțate un număr de 250, bugetul alocat acestui domeniu fiind de 2.000.000 de lei.

Sfera tineretului și cea a culturii sunt alte două domenii care au prezentat un interes deosebit pentru solicitanți, fiind înregistrate nu mai puțin de 156 de cereri pentru tineret, din care 87 au fost propuse spre finanțare, respectiv 130 de cereri la cultură, din care 115 urmează a fi susținute din fondurile alocate, fiecăruia dintre cele două domenii fiindu-i repartizată suma de 500.000 de lei.

Totodată, pentru susținerea activităților și programelor sportive, Consiliul Județean Cluj a alocat în acest an suma de 1.200.000 de lei, suma ce va fi utilizată pentru cele 53 de proiecte, din totalul de 95 depuse, care au îndeplinit toate criteriile de eligibilitate prevăzute în regulament.

Ca o noutate pentru anul 2018, an în care România celebrează 100 de ani de la înfăptuirea Marii Uniri, forul administrativ județean a venit în sprijinul entităților care au elaborat inițiative în acest sens, alocând suma de 300.000 de lei. Astfel, un număr de 59 de structuri au depus solicitări ce au ca obiectiv marcarea acestui moment istoric deosebit, 49 urmând să fie susținute financiar de forul administrativ județean.

Lista tuturor entităților ale caror inițiative îndeplinesc condițiile cerute pentru acordarea de finanțare și suma propusă a fi alocată fiecărei organizații în parte va fi supusă spre dezbatere în plenul Consiliului Județean și aprobată prin hotărâre a forului administrativ. Totodată, aceste structuri non-profit vor fi înștiințate atât în scris, cât și în format electronic, în legătură cu aprobarea finanțării programului propus, valoarea finanțării, precum și în ce privește alte aspecte legate de implementarea în condiții corespunzătoare a proiectului.

NOMINALIZAREA
pe beneficiari a sumei de 500.000 mii lei pentru cofinanţarea Programului – Fond Tineret
Nr. crt. Localizare Denumire beneficiar Denumire proiect Suma alocată
1 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CABANE DE CREASTĂ ”Sporturi montane pentru copii” 2000
2 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ARGUMENTUM NOSTRU ”Tabără de vară pentru copii” 6000
3 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ECONOMIȘTILOR MAGHIARI DIN ROMÂNIA ”Conferința Anuală a Economiștilor” – ed. a XXVII-a 8000
4 CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA CULTURALĂ ARCHIVUM ”Tabără în zona Călata pentru cunoașterea și păstrarea valorilor tradiționale pentru copii și tineret” – Ed. a XXVIII -a 7000
5 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA TINERILOR CLUJENI ”Festivalul UNIFEST Cluj” 12000
6 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA PĂRINŢILOR BATHORY „Editarea Anuarului Bathory 2016-2017” 5000
7 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA ERDELYI MAGYAR KOZMUVELODESI „Ziua Filmelor Culturale de Tineret” – ediţia a II-a 5000
8 CLUJ-NAPOCA FUNDAŢIA AGNUS MEDIA „Veto manipulării” 3000
9 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA ORBAN BALAZS AKADEMIA EGYESULET „Exemple de viaţă pentru tineri” 10000
10 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA „DREPTURILE NOASTRE-JOGAINK EGZESULET” „Dreptul pe înţelesul tinerilor” 2000
11 CLUJ-NAPOCA FUNDAŢIA TRANSILVANIA TRUST „Ziua Patrimoniului – program intercultural pentru copii” 10000
12 CLUJ-NAPOCA SOCIETATEA CARPATINĂ ARDELEANĂ „Editarea revistei Gyoparka (Floricica de colţ) pentru copii 5000
13 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA VOSTOK GROUP „Youth Cooperation Forum Romanian-Armenian Perspective 5000
14 CLUJ-NAPOCA COLEGIUL TEHNIC „RALUCA RIPAN” „Festival de artă culinară pentru elevi Culinaria” – ediţia a II – a 3000
15 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA RIF „Workshop 4.0” 6000
16 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA GHEORGHE ŞINCAI „Ştim ce ne înconjoară?” 3000
17 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA „SEPTIMIU MUREŞAN „ „Niciodată singuri – Tabără internaţională de instruire pentru viitorii agenţi de poliţie”, ediţia a XI-a 6000
18 CLUJ-NAPOCA FEDERŢIA UNIVERSITARĂ MAGHIARĂ (FUMC-KMEI) „Weekendul lung pentru liceeni – Zilele porţilor deschise la UBB” – ediţia a VI-a 3000
19 CLUJ-NAPOCA SOCIETATEA NAŢIONALĂ DE CRUCE ROŞIE DIN ROMÂNIA FILIALA CLUJ „Salvezi dacă şti să acţionezi!” 10000
20 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA PRO „JANOS ZSIGMOND” „Dublă aniversare: 25 de ani de la înființarea Liceului Unitarian Janos Zsigmond și împlinirea a 460 de ani de la înființarea școlii unitariene” 6000
21 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA PĂRINȚILOR COLEGIULUI ORTODOX CLUJ „Festivalul bucuriei” 3000
22 CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA „GHEORGHE LAZAR” „Cunoașterea salvează vieți” 3000
23 CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA GHEORGHE ȘINCAI „Salvați tineretul de consumul de droguri” 3000
24 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA AUTISM PRIETENIE TERAPIE ”Șanse egale în comunitate” 5000
25 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA DINAMIKA ”Festivalul de Umor Humorfeszt din transilvania” – ed. a XV-a 8000
26 CLUJ-NAPOCA LICEUL TEORETIC GHEORGHE ȘINCAI ”Să descoperim natura!/Let*s discover nature! 3000
27 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA BRITANNIA „Cambridge Open Days la Asociaţia Britannia” 8000
28 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA CLUBUL MONARHIŞTILOR CLUJENI „Colind regal 2018” – ediţia a VI-a 2000
29 CLUJ-NAPOCA COLEGIUL ECONOMIC „IULIAN POP” „Comori Clujene- Valori europene!” 3000
30 CLUJ-NAPOCA FEDERAŢIA TINERILOR DIN CLUJ „Cluj for Youth – dialog structurat cu tinerii din judelul Cluj” 10000
31 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA STOMATOLOGICĂ NAPOCA BIODENT 2007 „Medicina dentară- de la cercetare la practică” 13000
32 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA KIFOR „Pavilion de tineret în cadrul Zilelor Culturale Maghiare” 12000
33 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA DE SPRIJIN A ACTIVITĂŢII INSPECTORATULUI ȘCOLAR JUDEȚEAN CLUJ „SPORT, EDUCAŢIE, ŞCOALĂ” (concursuri sportive la baschet şi fotbal pentru elevii din unităţile şcolare ale judeţului Cluj; excursie pentru finalişti la Alba-Iulia) 13000
34 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA TECTUM „Zilele sportului studenţesc 2018” 8000
35 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA KOZMUTZA FLORA „Împreună altfel” – 130 de ani de experienţă în folosul unor copii speciali 5000
36 CLUJ-NAPOCA UNIUNEA STUDENŢEASCĂ MAGHIARĂ „Balul Bobocilor USMC” 10000
37 CLUJ-NAPOCA ŞCOALA GIMNAZIALĂ „LIVIU REBREANU” „Festivalul de teatru pentru elevi „Audienţă Generală” 4000
38 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA ÎNVAŢĂ SĂ DĂRUIEŞTI ”Educaţie natală pentru fiecare părinte” 7000
39 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA SCHOLA CATHOLICA „Jocuri de Cunoştinţe Biblice” – ediția a VII -a 2018 3000
40 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA AUTISM TRANSILVANIA „Prieteni de nota 10 „ 3000
41 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA „APATHY ISTVAN EGYESULET” „Berze albe aproape de tineri! 5000
42 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA PENTRU TINERET ŞI SPORT – ERDELY „Olimpiada Sportivă a Liceelor Maghiare din Transilvania” – ediţia a IV a 5000
43 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA EMERITA EGZESULET „Peda Akademia- Forumul pedagocic” 2000
44 CLUJ-NAPOCA LICEUL TEORETIC „ONISIFOR GHIBU” „Ghibstock 9 „ 3000
45 CLUJ-NAPOCA ASOCIAŢIA CTP TRANSYLVANIA „Tineret şi carieră” 9000
46 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA PENTRU PROTEJAREA ȘI AJUTORAREA HANDICAPAȚILOR NEURO-PSIHICI Activități complexe și terapii corectiv-compensatorii 5000
47 CÂMPIA TURZII ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”AVRAM IANCU” „Veşnicia s-a născut la sat” 3000
48 DEJ ASOCIAȚIA SFINȚII APOSTOLI LUCA ȘI ANDREI ”Atelier de Creație Pintic 2018” 4000
49 DEJ AVPS VADUL SOMEȘULUI ”Să cunoaștem și să protejăm mediul înconjurător, fauna cinegetică, exemplarele de interes cinegetic și piscicol” – Ed. a V-a 13000
50 DEJ FUNDAȚIA MUNCII – FILIALA DEJ ”Ardă-l focu de război* de n-ar veni la noi” 5000
51 DEJ ASOCIAŢIA CIVILĂ A MAGHIARILOR DEJENI-DESI CIVIL MUHELY „Tinerii, pilonii sprinteni ai comunităţii” 9000
52 DEJ ASOCIAȚIA PESCARILOR SPORTIVI PESCAR CLUB DEJ ”Concurs de pescuit pentru copii” 3000
53 DEJ ASOCIAȚIA CULTURALĂ KADAR JOZSEF ”Sănătoși în Diaspora – program de prevenție” 6000
54 DEJ ASOCIAŢIA VREAU SĂ TRĂIESC LIBER „Viaţa de altădată, în zilele noastre” 7000
55 DEJ ASOCIAŢIA PĂRINŢILOR, ELEVILOR ŞI PROFESORILOR DE LA ŞCOALA NR. 1 DEJ „Explorăm istoria, tradiţiile şi natura României” 3000
56 DEJ ASOCIAŢIA CULTURALĂ ASTRA „Tradiţii şi cultură în ţinutul de la confluenţa Someşurilor” 8000
57 DEJ ASOCIAŢIA GRUP ŞCOLAR INDUSTRIAL CONSTRUCŢII MONTAJ DEJ „Împreună suntem creativi, suntem responsabili!” 3000
58 DEJ ASOCIAŢIA PĂRINŢILOR ELEVILOR DIN COLEGIUL NAŢIONAL ANDREI MUREŞANU „Internship în IT! 3000
59 DEJ COLEGIUL NAŢIONAL „ANDREI MUREŞANU” „Olimpicii şi timpul liber” 7000
60 GHERLA FUNDAȚIA CULTURALĂ TEKA ”Program social pentru copiii și tinerii din satele județului Cluj” 11000
61 GHERLA GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT VESELIEI „Mândria de a fi român” 3000
62 TURDA ASOCIAȚIA THE DA VINCI SYSTEM ”Rețeaua de Educație pentru Dezvoltarea Personală și Profesională a tinerilor” 8000
63 TURDA ASOCIAŢIA „JOSIKA MIKLOS ISKOLAI SZOVETSEG” (ASOCIAŢIA PĂRINŢILOR) „Activităţi recreative în aer liber de Ziua Copiilor” 5000
64 TURDA ASOCIAŢIA PĂRINŢILOR COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL” „Parteneri pentru performanţă” 3000
65 TURDA ASOCIAŢIA PACIENŢILOR CU AFECŢIUNI HEPATICE ROMÂNIA FILIALA CLUJ -APAH-RO CLUJ „Implică-te! E dreptul tău!” 4000
66 HUEDIN ASOCIAȚIA KALOTASZEG ”Sprijinirea concursurilor școlare și a activităților extrașcolare/extracurriculare ale copiilor de etnie maghiară din Huedin” 3000
67 HUEDIN LICEUL TEHNOLOGIC VLĂDEASA ”Micii artizani din Huedin” 3000
68 HUEDIN ASOCIAŢIA „ACTIVED 2013” „Excelenţă în educaţie” 6000
69 BONȚIDA FUNDAȚIA KALLOS ZOLTAN ”Tabăra de muzică instrumentală, dans popular, manufactură și activitate de pedagogie muzeală etnografică în scop educativ pentru tineret din jud. Cluj – Ed. a XXII-a 6000
70 CĂMĂRAŞU ASOCIAŢIA FIII CĂMĂRAŞULUI „Susţinere activitate ansamblu Fiii Cămăraşului” 8000
71 CĂMĂRAŞU ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂMĂRAȘU „Toamna în versuri și culoare” 3000
72 CIUCEA ASOCIAȚIA LIFE EDUCATION FOR ALL ” Învaţă să ajuţi” 3000
73 COJOCNA ASOCIAŢIA GOSPODARILOR DIN COJOCNA ” Întâlnirea tinerilor agricultori” 9000
74 FIZEȘU GHERLII ASOCIAȚIA COMUNITARĂ TOVIDEK (LACURI) ”Tabără etnografică pentru elevii din județul Cluj” 9000
75 FLOREȘTI ASOCIAŢIA BIOAGRICULTORILOR DIN ROMÂNIA „BIOTERRA ROMÂNIA” „Conferinţa BIOTERRA 2018” 3000
76 FLOREŞTI ASOCIAŢIA ALPHA IT EVENTS „Techsylvania. Cel mai mare eveniment de tehnologie şi inovaţie din Estul Europei” 9000
77 GARBAU ASOCIAȚIA „HANGYA” „Tabăra ecumenică internațională de tineret ( ediția II.) în cunoașterea , răspândirea culturii și păstrarea tradițiilor centenare în rândul tinerilor din mediul rural” 7000
78 IZVORU CRIŞULUI ASOCIAŢIA PĂRINŢILOR ” KALOTASZEG” „Tabără ecologică : „Eco Camo”, ediţia a VIII-a „ 3000
79 LUNA ŞCOALA GIMNAZIALĂ LUNA „1 IUNIE – ZIUA COPILULUI” 3000
80 MIHAI VITEAZU ASOCIAŢIA EDEN 75 „Întâlnirea unitarienilor în Cheile Turzii 2018” 10000
81 MOLDOVENEŞTI ASOCIAŢIA VAR EGYESULET „Tabără internaţională de dansuri populare pentru copii, ediţia XII”
„Tabără internaţională de dansuri populare pentru tineri şi adulţi, ediţia XVI”
4000
82 SĂNDULEȘTI ASOCIAŢIA „SIMION BALINT COPĂCENI” „Ăsta-i joc ardelenesc!” 3000
83 SIC ASOCIAŢIA SDG EVANGELIUMI REFORMATUS KOZOSSEG „Tabără de vară” 3000
84 SÂNCRAIU ASOCIAŢIA ECOLOGICĂ SILVANUS „Conferinţă internaţională de mediu pentru tineri voluntari” 10000
85 SÂNCRAIU ASOCIAŢIA CULTURALĂ ADY ENDRE „Tabere de vară pentru tineret” 5000
86 TURENI ŞCOALA GIMNAZIALĂ TURENI „Pe urmele romanilor-lecţie de istorie în aer liber” 4000
87 VAD ASOCIAȚIA PENTRU DEZVOLTARE COMUNITARĂ VAD-CALNA ”Să cinstim istoria Vadului” 6000
Total 500000

 

NOMINALIZAREA

pe beneficiari a sumei de 500.000 lei pentru cofinanţarea Programului – Acţiuni Culturale

Localizare Denumire beneficiar Denumire proiect Suma alocată
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CREATE.ACT.ENJOY ”Terapie prin artă” – ediția a VI-a 6000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CULTURALĂ ROMÂNAȘUL BUM ”Ritmic de mai” – ed. a XIII-a 4000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA FOLCLORICĂ SOMEȘUL NAPOCA ”Participarea Ansamblului folcloric Someșul Napoca la 2 festivaluri de folclor din Indonezia” 4000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA DINAMIKA ”Festivalul de Umor Humorfeszt din Transilvania” – Ed. a XV-a 10000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA JATEKTER (PLAYING AREA – SPAȚIU DE JOC) ”Editarea revistei teatrale trimestriale JATEKTER 2018” 3000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA KOLOZSVAR TARSASAG ”Comunitate și Cultură 2018” 3000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA DE PRIETENIE KORUNK ”Revista Korunk 2018” 3000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA VECHIUL CLUJ ”Povești despre Cluj” – ed. a V-a 6000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA TRANSYLVANIA ART AND SCIENCE ”Un omagiu lui Gyorgy Ligeti în Transilvania natală” – ed. a II-a 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ARGUMENTUM NOSTRU ”Accesul la cultură al familiilor cu copii” 5000
CLUJ-NAPOCA SOCIETATEA MUZEULUI ARDELEAN ”Zilele științei din Transilvania” – ed. a XVII-a 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA DIALOGUS EGYESULET ”Săptămâna culturală evreiască în Cluj-Napoca”- ed. a IV-a 3000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA FOLCLORICĂ RAPSODIA SOMEȘANĂ ”Veșnicia și eroul nostru” 4000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ZILELE CULTURALE MAGHIARE DIN CLUJ ”Zilele Culturale Maghiare din Cluj” – ed. a IX-a 27000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIUNEA PENTRU LITERATURĂ ȘI CULTURA POPORULUI ROMÂN ASTRA ”Presă și cultură în slujba idealului național” 400
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA BOGANCS – ZURBOLO EGYESULET ”Tabăra de Dans Bogancs” – ed. a XXV-a 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA FILMTETT ”Zilele Filmului Maghiar – Filmtettfeszt” – ed. a XVIII-a 4000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA MUSICA MODUS VIVENDI ”Clujul în Europa la chitară clasică” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CASA CĂRȚII DE ȘTIINȚĂ ”Biblioteca valorilor transilvane” 2000
CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA DISEL EVENTS ”Teatru de Club” 4000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA FAPTE ”Jazz in the Park 2018” 6000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CULTURALĂ CETATEA ALBA „Transilvania Jazz Festival – TJF 2018” 3000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ORDOGTERGYE „Activități de dramă pedagogică” 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA AMICII OPEREI MAGHIARE DIN CLUJ „Cursa de autobuz la operă – ediția V” 7000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA SIMEON „Tabără de creație pentru dascăli și păpușari Clujeni” 4000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CLUBUL MEDIA CORBUL ALB „Rețeaua Bibliotecii Româno-Maghiare Corbii Albi în lumina reflectoarelor proprii 2000
CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA AGNUS MEDIA „Poezii cu suflet” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ANSAMBLUL FOLCLORIC MĂRȚIȘORUL „Mărțișorul în lume” 4000
CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA TRANSILVANIA TRUST „Cursuri deschise: Cluj 100 – clădirile remarcabile ale orașului”” 5000
CLUJ-NAPOCA SOCIETATEA CARPATINĂ ARDELEANĂ „Zilele EKE-SCA” 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA DE LA LUME ADUNATE ȘI-NAPOI LA LUME DATE „Cântec, joc și voie bună în Hoia, ca altădată” 3000
CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA CULTURALĂ ALCHIRA „Tăușeni -700 de ani de la prima atestare documentară” 3000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA OPERETTISSIMO EGYESULET „Opereta pentru toți 2018” 4000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ORBAN BALASZ AKADEMIA „Ady Endre -141 de ani” 8000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA AGRICULTORILOR MAGHIARI DIN JUDEȚUL CLUJ „Promovarea gastronomiei și moștenirii culturale locale” 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA NAȚIONALĂ A SURZILOR DIN ROMÂNIA-FILIALA SURZILOR CLUJ „Oportunitate și accesibilitate culturală ( Edișia a III a)” 3000
CLUJ-NAPOCA SOCIETATEA MAGHIARĂ DE CULTURĂ DIN TRANSILVANIA „Conferință a caselor culturale maghiare din România” – ed. a VI-a 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA QUADRO „Ion Vlasiu- sculptură și fotografie” 2000
CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA TRANSSYLVANIA NOSTRA „Anul European al Patrimoniului Cultural: Rolul arhitectului în promovarea patrimoniului cultural, patrimonial construit” 3000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CULTURALĂ OPERA GROUP PROJECT „2 Vibes Symphony și Opere Group Project” 3000
CLUJ-NAPOCA ORDINUL ARHITECȚILOR DIN ROMÂNIA FILIALA TRANSILVANIA „Tipărirea și popularizarea Ghidurilor pentru păstrarea specificului rural local” 3000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA LOCUL LUI MINA „Sărbătoarea costumului popular românesc Bună ziua Cluj!” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA TRANSYLVANIA CULTURAL CUMMUNITY „Ziua Internațională a Jazzului 2018” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA INSTRUMENTOR „Festival de flaut drept” 1000
CLUJ-NAPOCA FILIALA CLUJ-NAPOCA A UNIUNII ARTIȘTILOR PLASTICI DIN ROMÂNIA „Expoziția salonul anual de artă 2018” 4000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CSERKESZLILIOM „Tabără de meșteșuguri tradiționale” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA FOTOPIA „Playground Stories” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CULTURALĂ ELENA MÎNDRU „Symphonic meets Jazz în Transylvania” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA KIFOR ”Clujul Multicultural” 8000
CLUJ-NAPOCA PALATUL COPIILOR CLUJ Festivalul Național de Teatru pentru elevi ”Teatru Fest” 6000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA URBANNECT ”Panorame rurale” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA TROMPETIȘTILOR DIN ROMÂNIA ”Zilele aniversare ale trompetiștilor din Romînia, ediția a V-a” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ETNOGRAFICĂ ”KRIZA JANOS” ”Colecție de texte – bază de date digitală online” 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA COMPANIA DE TANGO CLUJ ”Festivalul Internațional deTango Argentinian Tango Cazino ediția a VII-a” 3000
CLUJ-NAPOCA SOCIETATEA ROMÂNĂ MOZART ”Festivalul Internațional Mozart, ediția a XXVIII-a” 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ACADEMIEI DE MUZICA ”GHEORGHE DIMA” ”Concursul Internațional de Muzică – Gheorghe Dima – secțiunea Dirijat Coral” – ediția a XVII-a 5000
CLUJ-NAPOCA UNIUNEA STUDENȚEASCĂ MAGHIARĂ DIN CLUJ ”Universitatea de Vară USMC” 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA GONDVISELES SEGELYSZERVEZET ”Claca regională din județul Cluj” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA FILM ȘI CULTURA URBANĂ ”Cinemateca TIFF” – ediția a -III-a 3000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CRETIVE WAYS „Festivalul Internațional Comedy Cluj” 3000
CLUJ-NAPOCA FEDERAȚIA FABRICA DE PENSULE ”Fabrica de Pensule-Centru de Artă și Cultură Contemporană 2018” 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA FESTIVALUL DE FILM TRANSILVANIA ”Festivalul Internațional de Film Transilovania” – ediția -XVII-a 15000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ROMÂNĂ DE ISTORIE A PRESEI ”Publicarea volumului – Ion Agârbiceanu la Centenar. Articole cu profil religios” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA PRIETENII LUI PUCK ”Festivalul Internațional al Teatrelor de Păpuși și Marionete Puck” 5000
CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA IDEA ”Editurile Transilvanene la evenimentele Clujene” 3500
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA THINKONOMY ”Întâlnirea organizațiilor culturale” 10000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA DAISLER ”Strada Potaisa” 3000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CULTURALĂ SZARKALAB ”Festivalul folcloric de primăvară” – ediția a XIII-a 5000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CULTURALĂ SZINT KULTURALIS ”Festivalul Internațional de Folclor Sfântul Ștefan 2018” – ediția a -XX-a 15000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ROMÂNĂ FOCUL VIU ”Cunoaște-ți țara ca să ști cine ești” 2000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA VISSZHANG ”Activități culturale Visszhang 2018” 4000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA EDUCAȚIE PENTRU EUROPA ”Cluj – Photos & Memorie” 2000
CLUJ-NAPOCA SOCIETATEA CULTURALĂ MYROBIBLION ”Memorialistica Primului Război Mondial la Soldații Ardeleni” 5000
CÂMPIA TURZII ASOCIAȚIA FEMINA 2014 CÂMPIA TURZII „Promovarea culturii și tradițiilor către generația tânară – tipărirea Revistei Culturale Astra nr. 2 și 3 3000
CÂMPIA TURZII ASOCIAȚIA DESPĂRȚĂMÂNTUL ASTRA CÂMPIA TURZII „Monografie: 100 de personalități istorice care au contribuit la dezvoltarea comunității din Câmpia Turzii – tipărire broșură 3000
DEJ ASOCIAȚIA CULTURALĂ ASTRA ”Ambasadori ai Culturii și Civilizației Someșene” 3000
DEJ ASOCIAȚIA PĂRINȚILOR ELEVILOR DIN COLEGIUL NAȚIONAL ANDREI MUREȘANU DEJ ”Peisaje Someșene” 3000
GHERLA FUNDAȚIA CULTURALĂ TEKA ”Festivalul de toamnă” – ed. a IX-a 8000
GHERLA ASOCIAȚIA DANSATORII DE
PE SOMEȘ
„Promovarea valorilor culturale romanesti” 3000
TURDA TEATRUL AURELIU MANEA TURDA „Festivalul internațional de teatru de la Turda” 6000
TURDA ASOCIAȚIA CULTURALĂ FĂRĂ FRONTIERE TRANSILVANIA ”Artă plastică fără frontiere Turda ediția-VIII-Tabăra de creație 2018” 2000
TURDA ASOCIAȚIA COMORILE TURZII ”Redăm demnitate Eroilor Noștri” 2000
HUEDIN ASOCIAȚIA JUNII VLĂDESEI ”Festival Junii Vlădesei” 5000
HUEDIN ASOCIAȚIA KALOTASZEG IFJUSAGAERT ”Festivalul dansului popular din ținutul Călatei” – ed. a II-a 3000
HUEDIN ASOCIAȚIA „KALOTASZEG NTE” „Proiect cultural în satul Nearșova ( a VII-a ediție)” 3000
HUEDIN ASOCIAȚIA „ACTIVED 2013” „De pe Prut pân’pe Timoc” 5000
HUEDIN ASOCIAȚIA CULTURALĂ KOS KAROLY ”Zilele maghiare din zona Călății” 16000
HUEDIN PALATUL COPIILOR CLUJ-STRUCTURA CLUBUL COPIILOR HUEDIN ”Concurs Interjudețean – Costumul popular-istorie și autenticitate – ediția a VI-a” 6000
AGHIREȘU ASOCIAȚIA CULTURALĂ KOS KAROLY ”Zilele artei populare din Țara Calatei, Macau -Tabăra pentru promovarea meșteșugurilor și artelor tradiționale din Țara Calatei 5000
APAHIDA ASOCIAȚIA PENTRU SPRIJINIREA DEZVOLTĂRII RURALE-ASDR „Tabere de creație meșteșugărească și de relaxare prin joc” 3000
AȘCHILEU ASOCIAȚIA AȘCHILEU „Zilele Culturale Așchileu” 3000
BACIU ASOCIAȚIA PRO NADASMENTE „Sărbătoarea dansului popular din satul Mera” 3000
BACIU ASOCIAȚIA PRO-KISBACS „Întâlnirea Ansamblurilor Folclorice din Ținutul Călatei” 3000
BELIȘ ASOCIAȚIA TRANSYLVANIA CULTURAL DEVELOPMENT ”Smida Jazz Festival 2018” 5000
BONȚIDA FUNDAȚIA KALLOS ZOLTAN ”Tabăra de creație literară și arte plastice pentru elevii cu cls. I-IV din mediul rural al Județului Cluj 5500
BONȚIDA ASOCIAȚIA FOLCLORICĂ CODRIȘORUL BONȚIDA „Prezentarea folclorului coregrafic din România în cadrul manifestărilor culturale europene” 3000
CĂLĂȚELE ASOCIAȚIA DEZVOLTĂRII AGROTURISMULUI, TURISMULUI LOCAL, A PENSIUNILOR (ADATLAP) DIN VĂLENI ”Festivalul Zilele Văleniului” – ed. a XII-a 3000
COJOCNA ASOCIAȚIA CETATEA ZÂNELOR DIN COJOCNA ”Întâlnirea ansamblurilor amatoare de dansuri populare din județul Cluj” 8000
FELEACU ASOCIAȚIA CERCUL CULTURAL GHEORGHENI „Zilele satului Gheorgheni” 3000
FLOREȘTI ASOCIAȚIA CONSONANTIS „Prin muzică spre alții” 3000
FLOREȘTI ASOCIAȚIA APARTENENȚA „Arta ne unește” 3000
FLOREȘTI ASOCIAȚIA VECHI ȘI NOU „Am venit la colindat” 3000
GÂRBĂU ASOCIAȚIA „HANGYA” „Cel mai harnic gospodar și cea mai harnică gospodină” 4000
ICLOD ASOCIAȚIA TRADIȚII ORMĂNENE ”Cununeaua și horele de după secere” 3000
JUCU ASOCIAȚIA CULTURALĂ TRADIȚIONALĂ „DANSATORII DIN VIȘEA” „Zilele culturale tradiționale reformate” 2000
MĂRIȘEL ASOCIAȚIA CULTURALĂ MĂRIȘANA „Fire de dor de țară” 4600
MIHAI VITEAZU CERCUL CORAL MIXT DIN MIHAI VITEAZU „Activități de funcționare și organizarea festivalurilor corale pe anul 2018” 3000
MINTIU GHERLII ASOCIAȚIA ANSAMBLU FOLCLORIC MUGURII MINTIULUI ”Sărbătoarea Împănatul Boului” 3000
MOLDOVENEȘTI ASOCIAȚIA PRIETENII BĂDENIULUI ”Zilele comunei Moldovenești și Festivalul cepei” 5000
MOLDOVENEȘTI ASOCIAȚIA VARFALVI SZULOI ”Cerc de dansuri și cântece populare” 2000
PĂLATCA ASOCIAȚIA FOLCLORICĂ MUGUR DE DOR ”Să purtăm cu drag Ie și Căbat, la joc și la Horă-n sat” 5000
RÂȘCA ASOCIAȚIA CULTURALĂ ARTEAST ”Armonie de vară” 3000
SÂNCRAIU ASOCIAȚIA AGROTURISTICĂ SÂNCRAIU „Păstrarea Tradițiilor în comuna Sâncraiu” 3000
VAD ASOCIAȚIA PENTRU DEZVOLTARE COMUNITARĂ VAD-CALNA ”Festivalul Fagurele Mierii de Vad” 5000
VIIȘOARA CORUL MIXT ARANYOSEGERBEGYI ARVALANYHAJ VEGYESKORUS DIN VIIȘOARA „Festival coral internațional Valea Arieșului” 5000
Total 500000

 

NOMINALIZAREA
pe beneficiari a sumei de 1.323.400 lei pentru finanţarea Programului Culte – Cultul Ortodox
Nr. crt. Localizare Denumire beneficiar şi proiect Suma repartizată
 
1 CLUJ-NAPOCA PAROHIA SF. AP. PETRU ȘI PAVEL VALEA CHINTĂULUI – ”Construcție Biserică în stil brâncovenesc” 7000
2 CLUJ-NAPOCA PAROHIA ORTODOXĂ ADORMIREA MAICII DOMNULUI CLUJ-NAPOCA – ”Pictură din nou – Tehnica Frescă” 15000
3 CLUJ-NAPOCA ARHIEPISCOPIA ORTODOXĂ A VADULUI, FELEACULUI ȘI CLUJULUI – ”Extindere paraclis la mănăstirea Sf. Elisabeta cu corp chilii, împrejmuire și amenajări exterioare” 40000
4 CLUJ-NAPOCA ARHIEPISCOPIA ORTODOXĂ A VADULUI, FELEACULUI ȘI CLUJULUI – ”Construire centru de tineret la Câmpenești” 45000
5 CLUJ-NAPOCA ARHIEPISCOPIA ORTODOXĂ A VADULUI, FELEACULUI ȘI CLUJULUI – ”Mozaic la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca” 135000
6 CLUJ-NAPOCA ARHIEPISCOPIA ORTODOXĂ A VADULUI, FELEACULUI ȘI CLUJULUI – ”Construire centru misionar Sf. Ap. Andrei Cluj-Napoca” 150000
7 CLUJ-NAPOCA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ ÎNVIEREA DOMNULUI ZORILOR – ”Construire locaș de cult” 20000
8 CLUJ-NAPOCA PAROHIA ORTODOXĂ SF. PROROC ILIE – ”Refațadizare și reabilitare exterioară la biserică” 7000
9 CLUJ-NAPOCA PAROHIA ORTODOXĂ SF. CUV. PARASCHIVA – ”Construție biserică parohială” 7000
10 CLUJ-NAPOCA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ ,,ÎNTÂMPINAREA DOMNULUI”- ,,Renovare exterior biserica” 7000
11 CLUJ-NAPOCA PAROHIA ORTODOXĂ SF. ȘTEFAN – „Pictură biserică” 10000
12 CÂMPIA TURZII PAROHIA ORTODOXĂ CÂMPIA TURZII III – ”Lucrări de amenajare la Biserică – parchetare” 5000
13 CÂMPIA TURZII PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ CÂMPIA TURZII I -„Schimbare acoperiș biserică” 7000
14 DEJ PAROHIA ORTODOXĂ SF. ARHANGHELI MIHAIL ȘI GAVRIL PINTIC – ”Reabilitare căi de acces la biserică” 7000
15 DEJ PAROHIA ORTODOXĂ VIILE DEJULUI – ”Vopsit tablă acoperiș, degresat și vopsit pereții exteriori ai bisericii, schimbat jgheaburi și burlane” 10000
16 DEJ PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ SF. APOSTOL ANDREI – ”Pictură biserică” 6000
17 DEJ PAROHIA ORTODOXĂ SF. ARHANGHELI OCNA DEJ – ” Turnarea planșeului la capela mortuară” 2500
18 DEJ PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ DEJ III – ”Pictură la biserică” 2500
19 DEJ PAROHIA ORTODOXĂ DEJ – VALEA CODORULUI – ”Reparații biserică, capelă în construcție (continuare lucrări)” 1500
20 DEJ PAROHIA ORTODOXĂ ADORMIREA MAICII DOMNULUI – DEJ II – ”Reabilitări interioare și exterioare la casa parohială și modernizare grup social și anexe” 6000
21 DEJ PAROHIA ORTODOXĂ SFÂNTUL NECTARIE DEJ – ,,Placarea cu granit în interiorul bisericii” 7500
22 DEJ PROTOPOPIATUL ORTODOX ROMÂN DEJ -,,Finisare lucrări la mansarda Sediului Protopopesc Dej” 1000
23 DEJ PAROHIA ORTODOXĂ DEJ I – ,,Reconstructie Șși reabilitare gard de împrejmuire a bisericii din Dej, Str. Gutinului nr.7” 10000
24 GHERLA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ GHERLA I – ”Construcție Biserică” 9000
25 GHERLA PAROHIA ORTODOXĂ HĂȘDATE – ”Reparații biserică” 4000
26 GHERLA PROTOPOPIATUL ORTODOX GHERLA – ,,Finisarea sediului administrativ al Protopopiatului Gherla” 4000
27 GHERLA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ GHERLA III – ,,Pavarea naosului cu piatră de granit de 2 cm” 4000
28 GHERLA PAROHIA ORTODOXĂ BĂIȚA – ,,Lucrări de finisaje interioare la casa parohială nouă Băița” 4000
29 GHERLA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ SF.CUV. PARASCHEVA GHERLA IV – ,,Pictură intrare biserică – Ocnițe” 5000
30 TIURDA PROTOPOPIATUL ORTODOX ROMÂN TURDA – ,, Reparații curente la casa socială de vacanță de la Valea Vadului, județul Cluj” 10000
31 TURDA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ OPRIȘANI I – ”Lucrări de reparații la clădirea Bisericii și la bustul pr. I. Opriș” 5000
32 TURDA PAROHIA ORTODOXĂ TURDA FABRICI – ”Reparația exterioară la vechea biserică” 1000
33 TURDA PAROHIA ORTODOXĂ OPRIȘANI II TURDA -„Instalații pentru alimentarea cu gaz” 4000
34 TURDA PAROHIA ORTODOXĂ OPRIȘANI III TURDA – „Intervenție la acoperiș” 3000
35 TURDA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ TURDA II – „Reparare vopsire acoperiș tablă biserică” 3000
36 TURDA MĂNĂSTIREA MIHAI VODĂ – ,,Continuarea lucrărilor la complexul monahal” 4000
37 TURDA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ TURDA OPRIȘANI IV – „Reparații la soclul bisericii” 2000
38 HUEDIN PROTOPOPIATUL ORTODOX HUEDIN – ”Construire și montare instalație paratrăznet” 8000
39 HUEDIN PAROHIA ORTODOXĂ HUEDIN 3 – ”Renovare grup sanitar” 6000
40 AGHIREȘU PAROHIA ORTODOXĂ TICU – FILIA TICU COL. – Filia Arghișu – ”Centrul multifuncțional din satul Ticu” (tabere familiale – programe sociale) 5000
41 AITON PAROHIA ORTODOXĂ AITON – ”Reparații curente” 5000
42 AITON PAROHIA ORTODOXĂ REDIU – ”Schimbarea geamuri și uși la casa parohială din localitatea Rediu” 5000
43 ALUNIȘ PAROHIA ORTODOXĂ CORNENI – ”Reparații, reabilitare biserică” 5000
44 ALUNIȘ PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ ALUNIȘ – „Reparații la Biserica Înălțarea Domnului” Aluniș 5000
45 APAHIDA PAROHIA ORTODOXĂ CLUJ-AERODROM SÂNNICOARA – ”Turnare placă peste demisol la clădirea bisericii” 15000
46 APAHIDA PAROHIA ORTODOXĂ SF. AP. ANDREI APAHIDA – ”Construire lăcaș de cult” 15000
47 APAHIDA PAROHIA ORTODOXĂ SFÂNTUL NICOLAE CÂMPENEȘTI – ”Construcție lăcaș de cult” 5000
48 AȘCHILEU MĂNĂSTIREA SFINȚII ILIE ȘI LAZĂR CRISTOREL – ,,Amenajări interioare chilii mansarda, instalații sanitare, electrice și termice, izolație interioară și exterioară,, 7000
49 BACIU PAROHIA ORTODOXĂ SĂLIȘTEA NOUĂ – ”Construcție casă parohială în loc. Săliștea Nouă” 10000
50 BACIU PAROHIA ORTODOXĂ SF. TREIME – ”Construire centru social misionar catehetic” 10000
51 BACIU PAROHIA ORTODOXĂ ,,SF.DIMITRIE” BACIU II – ,,Continuarea lucrărilor de pictură în tehnica frescă” 5000
52 BĂIȘOARA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ SCHIMBAREA LA FAȚĂ SĂCEL – ”Construire biserică ortodoxă și anexă, amenajări exterioare, împrejmuire, racorduri și branșamente utilități” 5000
53 BELIȘ PAROHIA ORTODOXĂ POIANA HOREA – ”Reparații și vopsit acoperiș biserică” 4000
54 BELIȘ PAROHIA ORTODOXĂ BELIȘ – „Construirea gardului din jurul bisericii din Beliș” 4000
55 BOBÎLNA PAROHIA ORTODOXĂ BOBÎLNA – „Reparații acoperiș biserică” 10000
56 BONȚIDA PAROHIA ORTODOXĂ BONȚIDA – ”Renovarea Bisericii Parohiale Bonțida” 5000
57 BONȚIDA PAROHIA ORTODOXĂ COASTA – ”Construcție – reparații ” 4000
58 BONȚIDA PAROHIA ORTODOXĂ TĂUȘENI – ”Înlocuire geamuri la biserică și realizarea unui sistem de sonorizare” 4000
59 BORȘA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ BORȘA – ”Izolație termică exterioară la casa parohială” 7000
60 BORȘA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ GIULA -” Înlocuire dușumea, reparații adiacente” 7000
61 CĂIANU PAROHIA ORTODOXĂ CĂIANU – ”Reparații casă parohială din localitatea Căianu” 7000
62 CĂIANU PAROHIA ORTODOXĂ BĂRĂI – ”Reparație casa parohială și izolare termică, tavane și uși interioare” 5000
63 CĂLĂRAȘI PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ BOGATA -„Reabilitare termică la bisericiă” 5000
64 CĂLĂȚELE PAROHIA ORTODOXĂ CĂLATA – ”Schimbarea acoperișului casei parohiale” 5000
65 CĂLĂȚELE PAROHIA ORTODOXĂ FINCIU – ”Tencuieli exterioare și izolarea bisericii din Filia Dealu Negru” 5000
66 CĂLĂȚELE PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ CĂLĂȚELE – „Construcției capelă mortuară Călățele” 5000
67 CĂMĂRAȘU PAROHIA ORTODOXĂ CĂMĂRAȘU – ”Lucrări de împrejmuire și reparații exterioare (înlocuit geamuri) la Biserica Ortodoxă Cămărașu” 5000
68 CĂMĂRAȘU PAROHIA ORTODOXĂ NĂOIU – ”Lucrări de reparații exterioare și înlocuit jgheaburi la casa parohială din Năoiu” 5000
69 CĂMĂRAȘU PAROHIA ORTODOXĂ SÎMBOLENI – ”Lucrări de înlocuire tablă acoperiș Biserica Ortodoxă Sîmboleni” 5000
70 CĂPUȘU MARE PAROHIA ORTODOXĂ PĂNICENI – FILIA DUMBRAVA – ”Izolare termică și finisaje exterioare la biserica din loc. Dumbrava” 4000
71 CĂPUȘU MARE PAROHIA ORTODOXĂ PĂNICENI – ”Reparații interioare biserică – schimbare geamuri biserică Păniceni” 5000
72 CĂȘEIU PAROHIA ORTODOXĂ SFINȚII ARHANGHELI MIHAIL ȘI GAVRIL URIȘOR – ”Instalație electrică nouă în Biserică” 3000
73 CĂȘEIU PAROHIA ORTODOXĂ RUGĂȘEȘTI – ”Renovare exterior biserică” 5000
74 CĂTINA PAROHIA ORTODOXĂ FELDIOARA – ”Reparații curente – casa parohială Feldioara” 5000
75 CĂTINA PAROHIA ORTODOXĂ FELDIOARA – ”Reparații biserică ” 5000
76 CĂTINA PAROHIA ORTODOXĂ FELDIOARA – FILIA COPRU – ”Îmbrăcat trepte și borduri cu pavaj” 3000
77 CĂTINA PAROHIA ORTODOXĂ SFINȚII ARHANGHELI MIHAIL ȘI GAVRIL CĂTINA – ”Placarea pardoselii cu piatră naturală” 12000
78 CHINTENI PAROHIA ORTODOXĂ CHINTENI – ”Reparații capitale la Biserica Sf. Mc. Visarion, Șofronie și Oprea” 8000
79 CHINTENI PAROHIA ORTODOXĂ MĂCICAȘU – ”Reparație capitală fundație și trotuar la biserică” 5000
80 CHINTENI PAROHIA ORTODOXĂ DEUȘU-VECHEA – ”Renovare-reabilitare termică la casa parohială” 5000
81 CHINTENI PAROHIA ORTODOXĂ SĂLIȘTEA NOUĂ – FILIA SĂLIȘTEA VECHE -„Reparație capitală acoperiș biserică SĂLIȘTEA VECHE-CHINTENI” 3000
82 CHIUIEȘTI PAROHIA ORTODOXĂ STRÂMBU – ”Construcție casă parohială” 7000
83 CIUCEA PAROHIA ORTODOXĂ CIUCEA-„Reparații la casa parohială” 7000
84 CIURILA PAROHIA ORTODOXĂ SĂLICEA – FILIA TĂUȚI – ”Tratament antifungic și dezinsecție la biserica Tăuți” 7000
85 CIURILA PAROHIA ORTODOXĂ SĂLICEA – ”Instalare centrală termică la biserica din localitatea Sălicea” 3000
86 CIURILA PAROHIA ORTODOXĂ CIURILA-„Construcție biserică Sf.Mare Mucenic Gheorghe”Ciurila 5000
87 CÂȚCĂU PAROHIA ORTODOXĂ CÂȚCĂU – „Reabilitare casă parohială ” 7000
88 COJOCNA PAROHIA ORTODOXĂ COJOCNA – ”Construire Centru Social Misionar Sf. M.Mc. Gheorghe” 10000
89 CORNEȘTI PAROHIA ORTODOXĂ TIOCU DE JOS – FILIA CORNEȘTI – ”Renovare Biserica Ortodoxă Tiocu de Jos” 3000
90 CORNEȘTI PAROHIA ORTODOXĂ STOIANA – ”Reparații curente la casa parohială” 3000
91 CORNEȘTI PAROHIA ORTODOXĂ TIOLTIUR – ”Reparații capitale la biserica actuală din Tioltiur” 3000
92 CORNEȘTI PAROHIA ORTODOXĂ TIOLTIUR – ”Restaurarea bisericii de lemn din Tioltiur – monument istoric” 3000
93 CUZDRIOARA PAROHIA ORTODOXĂ MĂNĂȘTUREL – ”Achiziție și montare geamuri și uși la casa parohială” 5000
94 CUZDRIOARA PAROHIA ORTODOXĂ CUZDRIOARA – ”Reparații acoperiș” 5000
95 DĂBÂCA PAROHIA ORTODOXĂ DĂBÂCA -„Construire casă parohială în localitatea Dăbâca” 10000
96 FELEACU PAROHIA ORTODOXĂ VÂLCELE – ”Înlocuire geamuri/parchet în biserică” 7000
97 FIZESU GHERLII PAROHIA ORTODOXĂ NICULA – „Sonorizare biserică Nicula” 4000
98 FLOREȘTI PAROHIA ORTODOXĂ CETATEA FETEI – ”Construire Biserică ortodoxă. Împrejmuire și Branșamente” 25000
99 FLOREȘTI PAROHIA ORTODOXĂ SF. MARCU – „Construire biserică” 8000
100 FRATA PAROHIA ORTODOXĂ BERCHIEȘU – ”Reabilitarea termică a casei parohiale” 3000
101 GEACA PAROHIA ORTODOXĂ GEACA – ”Reabilitare biserică parohială” 7000
102 GEACA PAROHIA ORTODOXĂ SUCUTARD -„Reparații la Biserica parohială Sf. Nicolae din Sucutard” 3000
103 GILĂU PAROHIA ORTODOXĂ SOMEȘU RECE – ”Lucrări de reparații capitale la soclul Bisericii Parohiale” 8000
104 GILĂU PAROHIA ORTODOXĂ GILĂU II – ”Lucrări exterioare la casa parohială” 12000
105 GILĂU PAROHIA ORTODOXĂ GILĂU I – ”Demolare corpuri existente, construcție casă parohială, anexă gospodărească, refacere împrejmuire” 15000
106 IARA PAROHIA ORTODOXĂ SURDUC – ”Construcție Casă Parohială” 5000
107 ICLOD PAROHIA ORTODOXĂ FUNDĂTURA – ”Izolare termică exterioară la casa parohială” 8000
108 ICLOD PAROHIA ORTODOXĂ SF.NICOLAE ICLOD – ”Renovare exterioară la casă parohială ” 8000
109 JICHIȘU DE JOS PAROHIA ORTODOXĂ SF. MIHAIL ȘI GAVRIIL CODOR – ”Schimbarea acoperișului de la casa parohială” 7000
110 JUCU PAROHIA ORTODOXĂ GĂDĂLIN – ”Înlocuire geamuri biserică cu geamuri termopan” 6000
111 JUCU PAROHIA ORTODOXĂ GĂDĂLIN – ”Pictură biserica din loc. Vișea” 5000
112 JUCU PAROHIA ORTODOXĂ JUCU DE JOS – ”Reparații curente la biserică” 5000
113 JUCU PAROHIA ORTODOXĂ JUCU DE JOS – ”Reparații curente interior-exterior și acoperiș la casa parohială” 5000
114 MĂGURI RĂCĂTĂU PAROHIA ORTODOXĂ MĂGURI – ”Execuție pictură biserică ” 10000
115 MĂNĂSTIRENI PAROHIA ORTODOXĂ BEDECIU – ”Spălare, curățare pictură la biserica din loc. Bedeciu” 7000
116 MĂRGĂU PAROHIA ORTODOXĂ CIULENI – ”Reparație capitală la casa parohială” 3000
117 MĂRGĂU PAROHIA ORTODOXĂ CIULENI – FILIA SCRIND FRĂSINET – ”Reparație capitală la casa parohială” 3000
118 MĂRGĂU PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ MĂRGĂU – „Refacere zid imprejmuitor biserică fortificată Mărgău” 2000
119 MĂRGĂU PAROHIA ORTODOXĂ BUTENI – „Schimbare pardoseală” 2000
120 MICA PAROHIA ORTODOXĂ NIREȘ – ”Realizare sistem de instalație încălzire” 5000
121 MICA PAROHIA ORTODOXĂ MĂNĂSTIREA – ” Încălzire centrală la casa parohială” 5000
122 MICA PAROHIA ORTODOXĂ SÂNMĂRGHITA – ”Înlocuire învelitori acoperiș la casa parohială” 5000
123 MINTIU GHERLII PAROHIA ORTODOXĂ SF. DIMITRIE – ”Execuția de lucrări de padimentare și drenare la biserică și izolare termică” 4000
124 MINTIU GHERLII PAROHIA ORTODOXĂ SALATIU-MINTIU GHERLII – „Reparație acoperiș biserică, recondiționare exterior biserică” 6000
125 MINTIU GHERLII PAROHIA ORTODOXĂ PETREȘTI – MINTIU GHERLII – „Recondiționare exterior biserică, montare jgheaburi și sisteme de scurgere a apei ” 6000
126 MINTIU GHERLII PAROHIA ORTODOXĂ BUNEȘTI -„Achiziționare uși de acces și evacuare la bisericile Sf.Treime și Sf. Arhangheli” 7000
127 MOCIU PAROHIA ORTODOXĂ MOCIU I – ”Continuarea lucrărilor de pictură la Biserica Zorenii de Vale” 12000
128 MOCIU PAROHIA ORTODOXĂ CRIȘENI – ”Pictură biserică în tehnica frescă din localitatea Boteni” 5000
129 NEGRENI MĂNĂSTIREA SFÂNTUL IOAN IACOB HOZEVITUL – ,,Continuarea lucrărilor la lăcașul de cult” 15000
130 PANTICEU PAROHIA ORTODOXĂ SĂRATA – FILIA CĂTĂLINA – ”Reparații capitale interior biserică – exterior – amenajare curte casă parohială, troiță în anul centenarului” 5000
131 PETREȘTII DE JOS PAROHIA ORTODOXĂ DELENI – ”Inlocuirea acoperișului Bisericii Parohiale Deleni” 15000
132 PETREȘTII DE JOS PAROHIA ORTODOXĂ PLAIURI – „Introducere sistem termoficare biserică” 5000
133 POIENI PAROHIA ORTODOXĂ SF.TREIME MORLACA – ”Pictură în tehnică frescă” 8000
134 POIENI PAROHIA ORTODOXĂ BOLOGA – ”Reparație și înlocuire turlă biserica parohială ” 5000
135 RECEA CRISTUR PAROHIA ORTODOXĂ CIUBĂNCUȚA – ”Trotuare acces biserică și reparații” 5000
136 RECEA CRISTUR PAROHIA ORTODOXĂ CIUBANCA – ”Continuarea lucărilor de renovare la biserică și casa parohială (tencuieli și gleturi, zugrăvit, trotuare)” 5000
137 RECEA CRISTUR PAROHIA ORTODOXĂ RECEA CRISTUR – „Lucrări interioare și împrejmuire la cimitir/Parohia Ortodoxă Română din Recea Cristur” 5000
138 RÂȘCA PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ DEALU MARE – ”Schimbare acoperiș casă parohială Dealu Mare” 5000
139 SĂCUIEU PAROHIA ORTODOXĂ ROGOJEL – ”Realizare Monument Eroi” 5000
140 SĂCUIEU PAROHIA ORTODOXĂ VIȘAGU – ”Refacerea geamurilor bisericii ortodoxe parohiale” 6000
141 SÂNCRAIU PAROHIA ORTODOXĂ SÂNCRAIU – ”Realizare sistem de încălzire centrală la biserică” 5000
142 SÂNCRAIU PAROHIA ORTODOXĂ SÂNCRAIU – Filia Alunișu – ,,Consolidare fundație Biserică Alunișu” 5000
143 SÂNNMĂRTIN PAROHIA ORTODOXĂ CEABA – ”Izolare termică și schimbare acoperiș la casa parohială din localitatea Ceaba” 5000
144 SÂNNMĂRTIN PAROHIA ORTODOXĂ SÂMBOIENI – ”Renovare acoperiș biserică și schimbare acoperiș casă parohială” 5000
145 SÂNMĂRTIN PAROHIA ORTODOXĂ DIVICIORII MARI – ”Reparații soclu biserică și gard împrejmuire” 5000
146 SUATU PAROHIA ORTODOXĂ SUATU – ”Construcția noii biserici ” 7000
147 TRITENII DE JOS PAROHIA ORTODOXĂ POGORÂREA DUHULUI SFÂNT TRITENII DE SUS – ”Iconostas sculptat în lemn” 8000
148 TURENI PAROHIA ORTODOXĂ CEANU MIC – ”Instalație de încălzire centrală la Biserica Ortodoxă Ceanu Mic” 3000
149 TURENI PAROHIA ORTODOXĂ MICEȘTI – ”Restaurare – conservare și pictură – din nou” 5000
150 ȚAGA PAROHIA ORTODOXĂ SÂNTEJUDE – ”Lucrări de reparații și întreținere la casa parohială” 5000
151 ȚAGA PAROHIA ORTODOXĂ NĂSAL – ”Reparații casa parohială” 5000
152 ȚAGA PAROHIA ORTODOXĂ ȚAGA – „Modernizarea bisericii ortodoxe din Țaga prin introducerea încălzirii centralizate cu centrală termică și înlocuirea geamurilor existente cu geamuri termopan cu tâmplărie PVC” 5000
153 VAD PAROHIA ORTODOXĂ CETAN – ”Construcție casă parohială” 5000
154 VALEA IERII PAROHIA ORTODOXĂ VALEA IERII – ”Construcție biserică nouă Sfântul Ierarh Nicolae” 7000
155 VIIȘOARA PAROHIA ORTODOXĂ VIIȘOARA II – ”Execuție padiment de piatră peste încălzirea centrală” 10000
156 VIIȘOARA PAROHIA ORTODOXĂ URCA – ”Pictură biserică” 10000
157 VULTURENI PAROHIA ORTODOXĂ VULTURENI – ”Executarea stranelor interioare” 6000
  TOTAL   1323000

 

NOMINALIZAREA
pe beneficiari a sumei de 1.200.000 lei pentru susţinerea activităţii sportive
Localizare Denumire beneficiar Denumire proiect Suma alocată
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CLUB SPORTIV BADMINTON CLUB CLUJ Cupa Clujului la badminton – ed. a V-a 8000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CLUB SPORTIV DE FOTBAL JUNIORUL ”Participarea la competiții interne și turnee internaționale” 6000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CLUB SPORTIV U BT CLUJ ”Promovarea sportului de performanță” 140000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CLUBUL SPORTIV FULL TENIS CLUJ-NAPOCA ”Finanțare sportiv de performanță -tenis de câmp” 8000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE ATLETISM CLUJ ”Susținerea și dezvoltarea ateltismului din județul Cluj” 20000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE BOX OLIMPIA ”Competiții de box” 8000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE FOTBAL CLUJ ”Susținerea acticității sportive pe anul 2018” 30000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE JUDO CLUJ ”Promovarea sportului de performanță” 15000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE RUGBY ”Sprijinirea cluburilor de ugby pe plan național și internațional în anul 2018 20000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE ȘAH CLUJ ”Promovarea sportului de performanță” 10000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE TENIS DE MASĂ ”Promovarea sportului de performanță” 30000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA SPORTIVĂ CLUB DELTA MIXED MARTIAL ARTS ACADEMY ”Promovarea sportului de performanță 20000
CLUJ-NAPOCA C.S CLUJUL PEDALEAZĂ ”Cluj Bike Challenge&Cluj Trail Running Challenge” 15000
CLUJ-NAPOCA CLUB ȘCOLAR SPORTIV VIITORUL ”Susținerea pregătirii sportivilor și echipelor Clubului Școlar Sportiv Viitorul” 20000
CLUJ-NAPOCA CLUB SPORTIV POLITEHNICA CLUJ ”Promovarea sportului de performanță” 100000
CLUJ-NAPOCA CLUB SPORTIV SPORTING CLUJ-NAPOCA ”Promovarea sportului de performanță la nivelul copiilor și juniorilor proveniți din județul Cluj” 8000
CLUJ-NAPOCA CLUB SPORTIV UNIVERS CLUJ-NAPOCA ”Sportul pentru toți” 4000
CLUJ-NAPOCA CLUB SPORTIV UNIVERSITATEA CLUJ ”Promovarea sportului de performanță” 100000
CLUJ-NAPOCA CLUBUL DE FOTBAL FEMININ OLIMPIA UNIVERSITATEA TEHNICĂ ”Susținerea tinerelor sportive de a practica fotbalul feminin” 100000
CLUJ-NAPOCA CLUBUL SPORTIV AL SURZILOR TĂCEREA CLUJ ”Sportului de performanță și sportul de masă în lumea tăcerii” 7000
CLUJ-NAPOCA CS MOTORHOME NAPOCA RALLY TEAM ”Promovarea sportului de performanță -a sportului pentru toți” 40000
CLUJ-NAPOCA CS SĂNĂTATEA SP CLUJ-NAPOCA ”Promovarea sportului de performanță” 20000
CLUJ-NAPOCA LICEUL CU PROGRAM SPORTIV CLUJ-NAPOCA ”Promovarea sportului de performanță” 25000
CLUJ-NAPOCA PALATUL COPIILOR CLUJ ”Cupa Palatului Copiilor – Concurs național de karate pentru copii și adolescenți” 8000
CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CLUB SPORTIV ȘOIMII CÂMPIA TURZII ”PROMovarea sportului de performanță și a sportului pentru toți” 3000
CÂMPIA TURZII ASOCIAȚIA SPORTIVĂ CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL CÂMPIA TURZII ”Implicarea sportivilor CSM Câmpia Turzii în competiții” 40000
CÂMPIA TURZII ASOCIAȚIA SPORTIVĂ CFR DEJ ”Susținerea activității sportive prin AS CFR Dej” 5000
DEJ ASOCIAȚIA SPORTIVĂ MECSOM DEJ ”Participarea Asociației Sportive MECSOM Dej la turneul internațional Cupa Voits Berg 2018 din Austria” 20000
DEJ CLUB SPORTIV UNIREA DEJ ”Susținerea echipei de volei masculin” 95000
DEJ FOTBAL CLUB UNIREA DEJ ”Susținerea activității fotbalistice juvenile și de seniori a clubului FC Unirea Dej 2018” 20000
GHERLA ASOCIAȚIA CLUB SPORTIV ARMENOPOLIS ”Sportul – ambasador al sănătății” 20000
GHERLA CLUBUL SPORTIV ATLETIC OLIMPIA GHERLA ”Promovarea sportului de performanță” 13000
TURDA ACS STICLA ARIEȘUL TURDA ”Reprezentarea județului Cluj la barajul pentru promovarea în Liga a III-a de fotbal” 10000
TURDA ASOCIAȚIA HANDBAL CLUB POTAISSA TURDA ”Promovarea sportului de performanță – Handbal masculin” 95000
TURDA ASOCIAȚIA POTAISSACRAP CLUB SPORTIV ”Participarea echipei clubului la Finala Campionatului național de pescuit sportiv staționar” 10000
HUEDIN ASOCIAȚIA SPORTIVĂ VLĂDEASA HUEDIN ”Sprijinirea sportului în orașul Huedin” 15000
HUEDIN CLUBUL COPIILOR HUEDIN ”Concurs regional de judo pentru copii, Judo Club 1983 ediția 11” 8000
AGHIREȘU CLUBUL SPORTIV AGHIREȘU ”Sport, sănătate pentru toate vârstele” 10000
APAHIDA CS SOMEȘUL 2010 APAHIDA ”Performanță sportivă națională și internațională în 2018” 3000
CĂMĂRAȘU ASOCIAȚIA SPORTIVĂ UNIREA CĂMĂRAȘU ”Să iubim sportul” 3000
CĂTINA ASOCIAȚIA CLUB SPORTIV GLORIA CĂTINA ”Susținerea activității CS Gloria Cătina” 3000
CEANU MARE ACS STEAUA ROȘIE BOLDUȚ ”Sportul pentru toți 2018” 7000
CEANU MARE ASOCIAȚIA FOTBAL CLUB PLAIUL IACOBENI ”Sportul pentru toți 2018” 3000
CUZDRIOARA ASOCIAȚIA SPORTIVĂ ALVIO CUZDRIOARA ”Susținerea activității echipei de fotbal” 3000
FELEACU ASOCIAȚIA SPORTIVĂ VIITORUL FELEACU ”Activități sportive pentru anul 2018” 3000
GILĂU ASOCIAȚIA CLUB SPORTIV BOX CLUB GILĂU ”Sportul pentru toți” 3000
GÂRBĂU AS VIITORUL GÂRBĂU ”Activități sportive în comuna Gârbău 10000
JICHIȘU DE JOS ASOCIAȚIA SPORTIVĂ OLIMPIA JICHIȘU DE JOS ”Susținerea activității sportive” 3000
JUCU CLUB SPORTIV SPERANȚA JUCU ”Participarea la competiții sportive, șah, tenis de masă, lupte, volei, box, baschet, atletism, karate, oină, ciclism, sportul pentru toți” 3000
MICA AS PROGRESUL NIREȘ ”Susținerea activității sportive în anul 2018” 3000
MOCIU ASOCIAȚIA CLUB SPORTIV LUCEAFĂRUL GHIRIȘ ”Desfășurarea de activități sportive (fotbal) pe raza comunei Mociu” 10000
RECEA CRISTUR ASOCIAȚIA SPORTIVĂ AVÂNTUL RECEA CRISTUR ”Dezvoltarea sportului de performanță” 10000
VAD ASOCIAȚIA SPORTIVĂ SOMEȘUL VAD ”Susținerea echipei de fotbal A.S. Someșul Vad” 7000
    TOTAL 1200000

 

NOMINALIZAREA
pe beneficiari a sumei de 300.000 lei pentru cofinanţarea Programului – Acţiuni Culturale – Anul Centenarului
    mii lei
Nr. crt. Localizare Denumire beneficiar Denumire proiect Suma alocată
1 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA LIONS CLUB GENESIS ”Festivalul cultural Miraje celebrează centenarul (ed. XI)” 6,000.00
2 CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA CULTURALĂ TERRARMONIA- FILIALA CLUJ ”100 de ani de la Marea Unire- rădăcini transilvănene” 8,000.00
3 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA DACII LIBERI – DRACONES ”Tabără- Un secol de legendă. Unirea” 5,000.00
4 CLUJ-NAPOCA ȘCOALA GIMNAZIALĂ IULIU HAȚIEGANU ”Pagini de istorie – Centenarul Marii Uniri de la 1918” 3,000.00
5 CLUJ-NAPOCA SOCIETATEA CULTURAL PATRIOTICĂ AVRAM IANCU ”Transilvania, o istorie mereu tânără – ed. a IV-a Centenarul Unirii” 6,000.00
6 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA STUDENT PLUS „TIMAF- Transylvania International Music and Arts Festival, ediție dedicată Centenarului Marii Uniri” 10,000.00
7 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA COLEGIUL NAȚIONAL „EMIL RACOVIȚĂ” „Comori ale spiritualității românești” 3,000.00
8 CLUJ-NAPOCA GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „PARFUM DE TEI” „Mândru de a fi român” 600.00
9 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CLUBUL MONARHIȘTILOR CLUJENI „Centenar 2018. Iuliu Maniu- Întoarcerea acasă. Eveniment caritabil pentru sprijinirea restaurării casei memoriale din Badacin” 5,000.00
10 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA TRADIȚIE ȘI CULTURĂ GEORGE COȘBUC „Împreună pentru noul destin” 3,000.00
11 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA LOCUL LUI MINA „România- țara rotundă de 100 de ani” 2,000.00
12 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CULTURALĂ OPERA GROUP PROJECT „Simfonia Unirii” 7,000.00
13 CLUJ-NAPOCA CENTRUL ȘCOLAR PENTRU EDUCAȚIE INCLUZIVĂ „1918- un ideal, un crez, o voință” 3,000.00
14 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CLUBUL LIONS TRANSILVANIA ”Festivalul de muzică și joc popular – Istorie și Tradiție Împreună 3,000.00
15 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA CLUJ TODAY ”Albumul Marea Unire” 3,000.00
16 CLUJ-NAPOCA ESUA ASOCIAȚIE CULTURALĂ ROMANO-GERMANĂ ”1918 Trăiască România dodoloață-Marea Unire povestită copiilor” 3,000.00
17 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA ROMÂNĂ DE ISTORIE A PRESEI ”Ion Agărbiceanu și Marea Unire” 2,000.00
18 CLUJ-NAPOCA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ION AGÂRBICEANU ”Centenarul Unității Naționale-100 de ani de suflet românesc” 3,000.00
19 CLUJ-NAPOCA UNIVERSITATEA BABEȘ BOLYAI ”Construind Unirea cea Mare” (8 volume) 100,000.00
20 CLUJ-NAPOCA FUNDAȚIA OMNIA ”Patrimoniul creativității românești, matematica și centenarul unirii de la 1918” 15,000.00
21 CLUJ-NAPOCA ASOCIAȚIA DE SPRIJIN A ACTIVITĂȚII INSPECTORATULUI ”In slujba țării și a neamului românesc” (concurs inter-activ pentru elevii din județul Cluj 15,000.00
22 CLUJ-NAPOCA PALATUL COPIILOR CLUJ ”Împreună într-o Românie Unită, împreună într-o Europă Unită” 5,000.00
23 CLUJ-NAPOCA LICEUL TEHNOLOGIC SPECIAL ”SAMUS” ”Liceul Samus sărbătorește Centenarul Marii Uniri” 2,000.00
24 CLUJ-NAPOCA LICEUL TEORETIC ”AVRAM IANCU” ”100 de colecții pentru 100 de ani” 3,000.00
25 CÂMPIA TURZII ASOCIAȚIA DESPARTAMÂNTUL ASTRA CÂMPIA TURZII „Câmpia Turzii 100 de ani 1918-1928- tipăritura Gânduri și Imagini” 10,000.00
26 CÂMPIA TURZII ASOCIAȚIA FEMINA 2014 CÂMPIA TURZII „Cultură și tradiții în Câmpia Turzii -100 de ani de la Marea Unire – tipărirea colecției de Cărți Poștale Ghirișene” 3,000.00
27 CAMPIA TURZII LICEUL TEORETIC ”PAVEL DAN” ”Concurs Trecutul, Anticipez Viitorul! ” 3,000.00
28 DEJ COLEGIUL NAȚIONAL ”ANDREI MUREȘANU” DEJ ”Traseul Rezoluțiunii Unirii Transilvaniei cu România pentru România 100” 3,000.00
29 DEJ ASOCIAȚIA CULTURALĂ ASTRA ”Marea Unire la confluența someșurilor-fundamente, prezent, viitor” 4,000.00
30 DEJ ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”AVRAM IANCU” ”Excursia tematică – Omagiul olimpicilor pentru Centenarul Marii Uniri” 3,000.00
31 GHERLA ASOCIAȚIA DANSATORII DE PE SOMEȘ ”Centenar 2018 – Suflet de român”-Centrul cultural Iclod 3,000.00
32 TURDA ASOCIAȚIA T9 „Turda- promovată de jurnaliștii din orașele înfrățite, în Anul Centenar” 3,000.00
33 TURDA COLEGIUL NAȚIONAL MIHAI VITEAZUL TURDA „De Centenar împreună!” 3,000.00
34 TURDA ȘCOALA PROFESIONALĂ POIANA TURDA ”Unirea s-a făcut și prin școală” 3,000.00
35 TURDA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”AVRAM IANCU” ”Marea Unire prin ochii copiilor” 3,000.00
36 AȘCHILEU ASOCIAȚIA AȘCHILEU ”Așchileu 1100 de ani – Milenium și Centenar” 3,000.00
37 BACIU ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ TRANSILVANIA BACIU ”Excursie de o zi la Alba Iulia: Cetatea Marii Unirii” 1,800.00
38 BONȚIDA ASOCIAȚIA FOLCLORICĂ CODRIȘORUL BONȚIDA „Uniți în cuget și-n simțiri” 3,000.00
39 CĂMĂRAȘU ASOCIAȚIA FIII CĂMĂRAȘULUI „România, 100 de ani de la Marea Unire” 3,000.00
40 CĂMĂRAȘU ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂMĂRAȘU „Trăiască România Mare” 3,000.00
41 CIURILA ȘCOALA GIMNAZIALĂ CIURILA ”Pe urmele străbunicilor delegați la Marea Adunare Națională de la Alba Iulia 1918” 3,000.00
42 FLOREȘTI ASOCIAȚIA APARTENENȚA „Festivalul „Vin din Basarabia”” 3,000.00
43 FLOREȘTI ASOCIAȚIA VECHI ȘI NOU „Mândria de a fi român” 8,000.00
44 FLOREȘTI ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”GHEORGHE ȘINCAI” FLOREȘTI ”Promovarea tradițiilor și culturii locale în anul Centenar al Marii Uniri” 3,000.00
45 LUNA ȘCOALA GIMNAZIALĂ LUNA 100 de ani de ”ROMÂNIE ÎNTREAGĂ” 3,000.00
46 MIHAI VITEAZU ASOCIAȚIA PRO ȘCOALA ”Pe urmele Marii Uniri” 3,000.00
47 SĂVĂDISLA ȘCOALA GIMNAZIALĂ HĂȘDATE- FINIȘEL „Sărbătorim Centenarul României” 2,000.00
48 SÂNPAUL SCOALA GIMNAZIALĂ ”IOAN ALEXANDRU” SÂNPAUL ”Centenar 2018” 1,600.00
49 VIIȘOARA ASOCIAȚIA ROMARO VIIȘOARA „100 de ani de Românie, 1900 de ani de romanism” 3,000.00
Total 300000.00
sus(0)jos(5)

laborator analize medicale medicina muncii oftalmologie permis auto dej cluj telefon apartament vanzare nou bloc gherla dej cluj pret telefon serestely tractari auto gherla dej cluj telefon

Lasă un răspuns