taxi gherla telefon
locuri de munca gherla dej cluj fundatura iclod irrom fabrica calorifere salariu
feroterm gherla magazin centrala termica instalatii dej cluj stiri pentru viata cabinet veterinar gherla medic telefon nisip balast gherla canalizare fose septice transport materiale constructii gherla dej cluj angajare bucatar locuri de munca gherla dej cluj conte restaurant angajare locuri de munca infirmier camin varstnici rebeca snatioana gherla dej cluj
bontida castel

Bonțida – cine sunt candidații la primărie și consiliul local la alegerile locale 2020

În bătălia pentru câștigarea fotoliului de primar al comunei Bonțida la alegerile locale din 27 septembrie 2020 s-au înscris nu mai puțin de șase candidați.

Actulul primar, Cârhaț Aurel Emil, își încheie al doilea mandat și își dorește încă unul. În 2016, el a câștigat alegerile cu 61.53% din voturi. În 2012 a câștigat mandatul din partea USL, cu 52,08%. A mai candidat în 2004 și 2008 din partea PNG, dar fără a câștiga.

Comuna cuprinde satele Bonțida, Coasta, Răscruci și Tăușeni. La recensământul din 2011, Bonțida avea 4856 locuitori, una dintre puținele comune cu poluțație în creștere față de recensământul anterior, din 2002. Din totalul populației, 59,66% erau la ultimul recensământ români, 19,81% romi și 16,72% maghiari.

În 2020, pe listele de alegători pentru alegerile locale sunt înscrise în comună 3842 de persoane.

CANDIDAȚI PRIMAR / în ordine alfabetică, funcția, profesia

  1. Boncea Horațiu-Vasile – 37 ani, profesor, director (PRO România)
  2. Cărhaț Anton Dumitru – 50 ani, administrator, tehnician frig. (PPU)
  3. Cârhaț Emil Aurel – 53 ani, primar, electroenergetician (PNL)
  4. Gădălean Tudor Andrei – 48 ani, antreprenor, prelucr. prin așchiere, (PSD)
  5. Pușcaș Anghel Călin – 44 ani, administrator firmă, sculer matrițer, șofer, (PMP)
  6. Ungur Ioan – 54 ani, administrator, inginer, (USR Plus)

 

CANDIDAȚI CONSILIERI LOCALI

ASOCIAȚIA PARTIDA ROMILOR PRO EUROPA

  1. Berki Domide Barnut – administrator, zidar pietrar
  2. Jiga Carol – muncitor necalificat
  3. Pili Marius – stivuitorist, lăcătuș mecanic
  4. Tanco Iuliu – pensionar, zidar
  5. Cengeri Arpad Calin – brancardier, electromecanic
  6. Tanco Iulia Denisa

PARTIDUL PHRALIPE AL ROMILOR

  1. Berki Elemir – pensionar, muncitor
  2. Homorodean Delia – casnică

PMP

  1. Pușcaș Anghel Călin – administrator firmă, sculer matrițer
  2. Maier Radu Constantin – stivuitorist
  3. Cosma Alexandru Viorel – pensionar și gestionar, subofițer
  4. Săcară Vasile – rectificator, prelucrător prin așchiere
  5. Mathe Sergiu Robert – team leader, umanist
  6. Pop Nicolae – constructor
  7. Bodocean Cristina Virginia – casnica, lucrător comercial
  8. Baciu Andrei Daniel – montator mobilier, instalator centrale termice
  9. Banyoi Ioan – constructor, tâmplar
  10. Coroian Florin – agent comercial, frizer
  11. Pop Daniel Vasile – asamblator mobilier, mecanic auto
  12. Todea Simion Ciprian – formator reglor
  13. Moldovan Vasile Dan – constructor, zidar
  14. Lăcătuș Valentin Florin – zugrav, sudor
  15. Pop Florin – mecanic, stivuitorist
  16. Scremenț Vasile Dumitru – șofer, mecanic agricol
  17. Szalontai Lehel – cioban

PNL

  1. Carhat Aurel Emil – primar, electro-energetician
  2. Borca Irimie – consilier primar, mecanic auto
  3. Moldovan Ioan Adrian – agent pază, mecanic agricol
  4. Borca Ovidiu Viorel – lăcătuș
  5. Boldizsar Tiberiu – paznic, sudor
  6. Cosma Grigore – inspector CFR, liceu industrial
  7. Kulcsar Stefan – pensionar, sudor
  8. Nagy Ioan Vasile – agent de pază, zidar zugrav
  9. Bodea Mariana – profesor
  10. Talnaci Dan Olimpiu – programator producție, facultatea de relații cu publicul
  11. Szabo Daniel – medic veterinar
  12. Bagacean Mariana – funcționar economic, inginer agronom
  13. Negrea Ioan – zugrav
  14. Ban Martin – agent pază, mecanic auto
  15. Fodor Gigel – paznic, mecanic de întreținere
  16. Pogacian Danut – fermier, strungar
  17. Calian Ioan – administrator firma, mecanic

PRO ROMÂNIA

  1. Boncea Horațiu – profesor
  2. Ursuț Florin – administrator
  3. Bufi Mihăiță – lăcătuș
  4. Loșonți Bogdan – conducător auto
  5. Ursuț Mirela – contabil
  6. Salantai Angelica – casier CFR
  7. Varga Arpad – pensionar
  8. Ferenczi Lucia – patiser
  9. Morar Costel – pensionar
  10. Crăciun Adriana – ambalator
  11. Cubleșan Vasile – agent pază

PPU

  1. Ursuț Ionică-Cătălin – conducător auto, manager
  2. Soporan Vasile – pensionar, tehnician veterinar
  3. Moldovan Ioan-Dănuț – instructor materiale de construcții
  4. Ungvari Gheorghe – costructor
  5. Balazs Dan-Florin – tehnician mecanic
  6. Hedeșiu Radu – șofer
  7. Cărhaț Anton-Dumitru – administrator, tehnician frig.
  8. Banyoi Ioan – pază și protecție
  9. Balogh Marton-Laszlo –
  10. Morar Claudia – îngrijitoare
  11. Baciu Petru-Adrian – muncitor necalificat
  12. Veg Alexandru – operator mașini
  13. Zoltan Ilona – vânzătoare
  14. Maxim Daniel – muncitor necalificat, tinichigiu auto
  15. Jiga Alberto-Gandi – muncitor
  16. Bercean Mircea-Vasile – agricultor

PSD

  1. Rus Bogdan Mihai – tehnician electronică
  2. Gădălean Tudor Andrei – antreprenor, prelucrător prin așchiere
  3. Precup Vasile Gheorghe – antreprenor, tinichigiu auto
  4. Bodea Florin Gheorghe – liber profesionist, economist CIG
  5. Gădălean Adrian Iulian – antreprenor, mecanic vulcanizator
  6. Rus Sebastian Ioan – reprezentant comercial, economist
  7. Loșonți Vasile – maistru, strungar
  8. Jucan Marin Petru – agent de securitate, mecanic
  9. Rus Sonia Daniela – liber profesionist, mecanic
  10. Toader Dorina – liber profesionist, croitor
  11. Muntean Valentin Dan – liber profesionist, lucrător în agricultură
  12. Tălnaci Petrica Alin – montator lăcătuș mecanic, procesator imagine text
  13. Istrate Florin Ovidiu – șofer profesionist, mecanic
  14. Sturz Florica – casier CFR
  15. Gădălean Mariana – șef de tură, economist
  16. Precup Maria – pensionar, lucrător comercial
  17. Kispal Ilie – pensionar, mecanic

UDMR

  1. Gruz Istvan Stefan – viceprimar, mecanic agricol
  2. Szakacs Elisabeta – bucătar, operator chimist
  3. Szekely Istvan Zoltan – frezor
  4. Szekely Lorand Zoltan – agent vânzări, tehnician ecolog – protecția calității mediului
  5. Doczi Daniel Istvan – fermier, inginer agronom
  6. Szakacs Eva Deborah – asistent medical generalist
  7. Farcas Tiberiu Attila – zidar
  8. Kelemen Ladislau – reprezentant comecial, mecanic auto
  9. Bodor Andrei – agent securitate, lăcătuș mecanic
  10. Peter Susana – educatoare, învățător educator
  11. Enyedi Anna-Maria – îngrijitor bătrâni, prelucrător prin așchiere
  12. Gruz Anna Zsofia – administrator, asistent medical
  13. Fuleki Kinga-Emese – barman, olar
  14. Rusz Gyorgy – șofer, electrician auto
  15. Peter Reka – reprezentant clienți, economist
  16. Farcas Maria – îngrijitor
  17. Gruz Anna Eniko – asistent medical

USR Plus

  1. Ungur Ioan – administrator, inginer
  2. Precup Alexandra-Siliva – educatoare, profesor
  3. Szilaghi Zoltan – fermier, agricultor
  4. Baciu Ștefan – tehnician producție mobilier, tehnician prelucrarea lemnului
  5. Nemeș Gelu-Claudiu – șofer
  6. Fodor Francisc – dulgher, tâmplar mecanic
  7. Baciu Cristian – motostivuitorist, mașinist
  8. Precup Maria-Gina – inginer
  9. Balazs Arpad – pensionar, mecanic agricol
  10. Tomoș Ciprian – tehnician telecomunicații
  11. Szilaghi Gheorghe – mecanic auto
  12. Pop Alexandra-Gabriela – concediu maternitate, instructor teatru
  13. Baci Ioan – mânuitor valori poștale, mecanic
  14. Nemeș Mara-Claudia – vânzător, automatist
  15. Kovacs Attila – curier, tinichigiu vopsitor
  16. Timofte Andrei-Adrian – operator mase plastice, inginer
  17. Jucan Vasile-Dumitru – pensionar, lăcătuș, mecanic, sudor

ALEGERILE LA BONȚIDA, ÎN TIMP

Din datele electorale din arhive rezultă că la alegerile locale din 2016 s-au prezentat la vot în comuna Bonțida 2287 de persoane, cu o prezență la vot de 58,91%. Au fost 2155 voturi valabil exprimate.

Rezultatele:

  • Cărhaţ Aurel-Emil – Partidul Național Liberal – 1326 voturi – 61.53%
  • Gădălean Tudor-Andrei – Partidul Mișcarea Populară – 370 voturi – 17.16%
  • Rus Bogdan-Mihai – Partidul Social Democrat – 239 voturi – 11.09%
  • Moldovan Augustin – Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat – 78 voturi – 3.61%
  • Boldizsar Ioan – Partidul Social Românesc – 71 voturi – 3.29%
  • Macavei Gheorghe – Partidul ”Blocul Unității Naționale” – 36 voturi – 1.67%
  • Kispal Ilie – Partidul Alianța Liberalilor Și Democraților – 35 voturi – 1.62%

În 2012, prezența la vot la alegerile locale a fost de 63,46%.

  • Cărhaţ Aurel Emil – Uniunea Social Liberală – 1200 voturi – 52.08%
  • Bodocan Vasile – Partidul Naţional Ţărănesc Creştin Democrat – 537 voturi – 23.30%
  • Băgăcean Mariana – Partidul Democrat Liberal – 369 voturi – 16.01%
  • Cornea Mircea – Partidul Poporului – Dan Diaconescu – 130 voturi – 5.64%
  • Călătean Marcel Silviu – Uniunea Naţională Pentru Progresul României – 68 voturi – 2.95%

La alegerile locale din 2008, alegerile s-au desfășurat în două tururi. La primul tur a fost o prezență la vot de 61,50%, cu următoarele rezultate:

  • Baciu Vasile – Partidul Democrat Liberal – 637 voturi – 28.41%
  • Carhat Aurel Emil – Partidul Noua Generatie – Crestin Democrat – 629 voturi – 28.05%
  • Bodocan Vasile – Partidul National Liberal – 379 voturi – 16.90%
  • Mora Terezia Silvia – Partidul Social Democrat – 343 voturi – 15.29%
  • Precup Alexandru – Partidul Initiativa Nationala – 143 voturi – 6.37%
  • Macavei Maria Lidia – Partidul Romania Mare – 64 voturi – 2.85%
  • Todean Liviu – Uniunea Populara Social Crestina – 47 voturi – 2.09%

În turul al doilea a fost o prezență de 64,15%, cu următoarele rezultate:

  • Baciu Vasile Partidul Democrat Liberal – 1361 voturi – 56.35%
  • Carhat Aurel Emil – Partidul Noua Generatie – Crestin Democrat – 1054 voturi – 43.64%

Alegerile din 2004 au fost câștigate tot după două tururi de scrutin. La primul a fost o prezență la vot de 54,66%, iar la al doilea de 51,75%.

Rezultate turul I

  • Bodocan Vasile – Partidul National Taranesc Crestin Democrat – 491 voturi – 27.06%
  • Baciu Vasile – Partidul Umanist Din Romania (Social Liberal) – 292 voturi – 16.09%
  • Precup Alexandru – Partidul Social Democrat – 290 voturi – 15.98%
  • Morar Petru – Partidul National Liberal – 194 voturi – 10.69%
  • Carhat Aurel Emil – Partidul Noua Generatie – 174 voturi – 9.59%
  • Gruz Nicolae Stefan – Uniunea Democrata Maghiara Din Romania – 157 voturi – 8.65%
  • Macavei Maria Lidia – Partidul Romania Mare – 90 voturi – 4.96%
  • Moldovan Augustin – Partidul Alianta Socialista – 64 voturi – 3.52%
  • Mircean Dumitru – Partidul Democrat – 62 voturi – 3.41%

    Rezultate turul 2

  • Bodocan Vasile – Partidul National Taranesc Crestin Democrat – 978 voturi – 54,12%
  • Baciu Vasile – Partidul Umanist Din Romania (Social Liberal) – 829 voturi – 45.87%

Tot două tururi de alegeri au fost și în anul 2000, cu prezență la vot de 55,92% în primul tur și 52,60% în al doilea.

Rezultate tur I:

  • Precup Alexandru – Partidul Democratiei Sociale Din Romania – 470 voturi – 27.13%
  • Bodocan Vasile – Conventia Democrata Romana – 307 voturi – 17.72%
  • Mircean Dumitru – Partidul Democrat – 248 voturi – 14.31%
  • Ursuti Ion Danut – Partidul Social Democrat Roman – 223 voturi – 12.87%
  • Macavei Maria Lidia – Partidul Romania Mare – 170 voturi – 9.81%
  • Ploscaru Vasile – Alianta Pentru Romania – 168 voturi – 9,69%
  • Ban Gavrila – Partidul Unitatii Nationale Romane – 45 voturi – 2.59%
  • Morar Pavel – 45 voturi – 2.59%
  • Haitau Vasile – Partidul National Liberal – 18 voturi – 1.03%
  • Losonti Ioan – Partidul Popular Din Romania – 16 voturi – 0.92%
  • Paltinean Teodor – Federatia Ecologista Din Romania – 13 voturi – 0.75%
  • Deac Traian – Partidul Socialist Al Muncii – 9 voturi – 0.51%

Turul 2:

  • Bodocan Vasile – Conventia Democrata Romana – 1139 voturi – 63.63%
  • Precup Alexandru – Partidul Democratiei Sociale Din Romania – 651 voturi – 36.36%

Câștigătorul la alegerile locale din anul 1996 a fost desemnat din primul tur, când s-a înregistrat o prezență la vot de 62,16%

  • Precup Alexandru Partidul Unitatii Nationale Romane – 1152 voturi – 62.95%
  • Baciu Viorel – Partidul Democratiei Sociale Din Romania – 450 voturi – 24.59%
  • Macavei Maria Lidia – Partidul Democrat Agrar Din Romania – 228 voturi – 12.45%

La primele alegeri libere, din februarie 1992, la primărie au fost patru candidați: Precup Alexandru (Partidul Republican), Soporan Vasile (PUNR), Ursuț Ioan Dănuț (FSN) și Radu Nicolae (independent). Alegerile au fost câștigate de Precup Alexandru.

sus(0)jos(2)

hayak cafenea pub club gherla dej cluj orar program tractari auto gherla dej cluj telefon parbriz luneta gherla dej cluj atelier service

Lasă un răspuns