hayak cafenea pub club gherla dej cluj orar program mondial gherla nisip balast sort dej cluj depozit feroterm gherla magazin centrala termica instalatii dej cluj ochelari vedere gherla gama optic dej clujstiri pentru viata mariflor sofer angajare locuri de munca gherla dej cluj

fotbal atletic olimpia gherla fc ardealul

Atletic Olimpia Gherla câştigă la final de campionat cu FC Ardealul Cluj şi urcă pe locul 2 în clasamentul AJF, după U Cluj – FOTO

După 30 de etape, echipa de fotbal Atletic Olimpia Gherla încheie campionatul ligii a IV-a cu fruntea sus. Ultimul meci a adus încă o victorie şi a trimis echipa pe locul al doilea al competiţiei.

Sâmbătă de la ora 11 s-a jucat pe Baza Sportivă Someşeni meciul dintre FC Ardealul Cluj-Napoca şi Atletic Olimpia Gherla, pe o vreme foarte caldă, cu 26 de grade la umbră.

Atletic Olimpia a întâlnit o echipa bine pregătită, care a ridicat probleme mari, mai ales în prima repriză.

Scorul a fost deschis prin minutul 15, de Sergiu Pop. După încă un sfert de ora de joc, gazdele au reuşit egalarea. Abia începută repriză secundă şi Ardealul preia conducerea. Însă soarta meciului avea să se schimbe.

galerie foto gherlaLa 2-1, băieţii noştri au aflat că Sticla Arieşul Turda, cu care gherlenii se luptau pentru locul al doilea în clasamentul AJF, era condusă la Floreşti. A fost semnalul de mobilizare maximă.

Prin minutul 65, Mureşan a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Alex Rus înscrie pentru 2-3 şi după o incursiune de 50 de metri, Vlad Pop marchează şi stabileşte socrul final, 2-4.

Echipa de start: Drăgan, Bold, Gliga, Stupinean, Pop Florin, Pop Sergiu, Dascăl, Mureşan, Samartean, Pop Vlad. Rezerve: Trif.

Cu 61 de puncte acumulate, echipa pregătită de Laur Aştilean şi Csaba Kilin încheie pe locul secund în campionat, după U Cluj, la distanţă de 1 punct de ocupanta locului III, Sticla Arieşul Turda, care a pierdut sâmbătă cu 5-0.

In campionatul 2016-2017, Atletic Olimpia Gherla a pierdut doar cinci meciuri, a făcut patru egaluri şi a obţinut 19 victorii.

A fost un campionat foarte greu şi lung. Îi felicităm pe băieţi pentru atitudinea şi caracterul pe care l-au arătat pe tot parcursul campionatului. Mulţumim tuturor celor care ne-au ajutat şi susţinut, atât material cât şi moral„, au transmis oficialii echipei.

Pentru Atletic Olimpia Gherla urmează banchetul pentru sărbătorirea acestei importante reuşite şi apoi o binemeritată vacanţă pentru echipa din Gherla, care şi-a îndeplinit obiectivul, acela de a încheia pe podium.