Aflată în plină pregătire în vederea debutului în campionatului ligii a IV-A, echipa de fotbal Atletic Olimpia Gherla a mai bifat un meci amical.
După ce au învins în urmă cu două săptămâni formaţia Sporting Apahida, sâmbătă, pe o căldură mare, gruparea antrenată de Adrian Trif a întâlnit acasă, într-o altă partidă de verificare, noua componentă a ligii a IV-a, echipa Someşul Dej, susţinută financiar de omul de afaceri Vicenţiu Ştir, președinte al FC Someșul.
Oaspeţii, pregătiţi de antrenorul Sabin Coc, au dat o replică dârză echipei gherlene, care la final a câştigat cu scorul de 2-1 (1-1). Gazdele au punctat prin Mureşan şi Vădan, iar de la Someşul a înscris Dan Gherghel.
De notat apariţia în poarta Olimpiei a lui Dani Sergiu Vlad (foto), de 25 de ani, 1,84 m înălțime, din Gherla.
Acesta a mai evoluat la Voința Sibiu, a trecut prin naționala U19 a României, Arieșul Turda, CSMS Iași, FC Cisnădie, FC Botoșani, Unirea Dej, a jucat câțiva ani în Italia, la ASD Kamarat, în liga 3, insă o accidentare i-a întrerupt aparițiile pe teren.
În lotul Atletic Olimpia au mai intrat doi juniori talentaţi, alături de echipa cunoscută din ediția trecută a campionatului.
La finalul întâlnirii de sâmbătă, preşedintele clubului gherlean, Kilin Csaba, a declarat că mai urmează încă două-trei meciuri amicale până la startul campionatului 2018-2019, una dintre ele probabil cu Ocna Mureș.
Szekely Csaba

