irrom fabrica calorifere iclod fundatura locuri de munca angajare sudor stivuitorist sef schimb dej cluj
gama optic ochelari gherla magazin service dej cluj
balastiera fundatura angajare muncitori iclod
feroterm gherla magazin centrala termica instalatii dej cluj asociatia pro vita cabinet veterinar gherla medic telefon cabinet veterinar gherla medic telefon
bontida castel

Alegeri locale 2024 la Bonțida – candidații la primărie și consiliul local

Cinci secții de votare vor fi deschise duminică, 9 iunie, în comuna Bonțida, pentru alegerile locale și europarlamentare. Cinci candidați se întrec pentru funcția de primar.

Pe listele de alegători din comună erau înscrise 3833 de persoane, la data de 31 martie.

Actualul primar, Emil Cărhaț (PNL) se apropie de finalul celui de-al treilea mandat și s-a înscris pentru încă unul. La alegerile din 2020, a câștigat primăria cu 48,78% din voturile exprimate, respectiv a primit 1061 de voturi. În ce privește consiliul local, acesta a avut în componență după alegeri 4 consilieri PNL, 3 UDMR, 2 PUSL, 1 PMP, 1 PSD, 1 USR-PLUS.

Candidații la primărie în 2024 (nume, partid, profesia, ocupația)

  1. Cărhaț Aurel Emil (PNL) – electroenergetician, primar
  2. Precup Sergiu-Alexandru (PSD) – inginer, funcționar administrativ
  3. Gruz Niculae-Ștefan (UDMR) – mecanic agricol, viceprimar
  4. Gădălean Tudor-Andrei (AUR) – prelucrător prin așchiere, antreprenor
  5. Liți Larisa (SOS România) – asistent medical, bucătar

Candidații la consiliul local

PNL

  1. Cărhaț Aurel-Emil – electroenergetician, primar
  2. Pușcaș Anghel-Călin – sculer-matrițer, administrator
  3. Szabo Ion-Daniel – medic veterinar
  4. Borcă Ovidiu-Viorel – muncitor, sudor
  5. Boldizsar Tiberiu – sudor, agent securitate
  6. Ungur Ioan – inginer
  7. Kulcsar Ștefan – lăcătuș, consilier local
  8. Negrea Ioan – agricultor
  9. Frățilă Bogdan – economist, specialist în domeniul calității
  10. Maier Gheorghe – electrician, maistru electrician
  11. Rus Bogdan-Mihai – inginer electronică, tehnician testare electrică
  12. Baciu Simona-Tudorița – agricultor, casnică
  13. Ursuț Florin-Marian – administrator
  14. Călian Ioan – lăcătuș, pensionar
  15. Berea Sorin-Ghiță – șofer
  16. Berki Beniamin-Amos – instructor sportiv, antrenor
  17. Borca Irimie – mecanic auto, consilier primar

PSD

  1. Precup Sergiu-Alexandru – inginer, funcționar administrativ
  2. Baciu Marius – electronist, șofer
  3. Pușcaș Nicolae-Daniel – instalator, cititor apometre
  4. Chețan Bogdan-Constantin – tehnician în turism, barman
  5. Blaga Ștefan – inginer, pensionar
  6. Pop Vasile – bucătar/cofetar, șofer
  7. Cociș Alin-Crinu – tehnician întreținere și reparații, maistru instalații
  8. Bostan Mihaela-Olga – casnică

AUR

  1. Gădălean Tudor-Andrei – prelucrător prin așchiere, antreprenor
  2. Rus Sebastian-Ioan – economist, reprezentant vânzări
  3. Oros Aurora Ștefania – tehnician în activități financiare, antreprenor
  4. Verșan-Alb Ovidiu-Ionel – conducător auto
  5. Toader Dorin – șofer, tâmplar
  6. Miron Ioana-Mădălina – doctorand
  7. Sturz Florica – casier CF
  8. Suciu Elena-Mihaela – administrator hotelier, casnică
  9. Moldovan Marius – frigotehnist, administrator
  10. Hristea Lucian – electromecanic, antreprenor
  11. Balazs Iosif – mecanic agricol, șofer
  12. Săcară Andreea-Ioana – tehnician operator tehnică de calcul, casnică
  13. Jucan Gheorghe Marian – tâmplar universal, operator utilaje

ASOCIAȚIA PARTIDA ROMILOR PRO EUROPA

  1. Jiga Carol – electronist, tehnician electronist
  2. Calo Emil – șomer
  3. Berki Stelian-Bărnuță – mecanic agrciol, spălător auto
  4. Moldovan Bela – constructor
  5. Kallo Claudia – mediator școlar

UDMR

  1. Gruz Niculae-Ștefan – mecanic agricol, viceprimar
  2. Szakacs Elisabeta – bucătar
  3. Szekely Istvan-Zoltan – prelucrător prin așchiere, frezor
  4. Balla Francisc – funcționar public, director
  5. Doczi Istvan Daniel – inginer agronom, antreprenor
  6. Kantor Robert – teolog, director vânzări
  7. Marton Aron – marketing, administrator firmă
  8. Szabo Norbert Șandor – student
  9. Ambrus-Gruz Anna-Zsofia – asistent medical, materninate
  10. Fuleki Kinga-Emese – olar, îngrijitor clădire
  11. Szabo Levente – constructor, stivuitorist
  12. Enyedi Anna-Maria – prelucrător prin așchiere, îngrijitor bătrâni la domiciliu
  13. Szekely Lorand-Zoltan – agent de vânzări
  14. Demeny Mihai – inginer constructor, pensionar
  15. Szakacs Martin – prelucrător prin așchiere, tehnician mentenanță
  16. Kelemen Ladislau – lăcătuș
  17. Gruz Anna-Eniko – asistent medical

PUSL

  1. Ursuț Ionică-Cătălin – lăcătuș/frigotehnist, șofer
  2. Moldovan Ioan Dănuț – reprezentant tehnic
  3. Ursuț Andrei – gestionar
  4. Filep Emese Andrea – tehnician gastro, casier
  5. Iakab Sebastian-Călin – instructor-finisor, consilier local
  6. Baciu Radu-Alexandru
  7. Veg Alexandru – operator
  8. Homorodean Delian Ioana – manipulant
  9. Sos Istvan-Sandor – croitor, casnic
  10. Loșonți Claudia-Nicoleta – bucătar, casnică
  11. Grad Sergiu – muncitor necalificat
  12. Istrate Ciprian-Vasile – bucătar, manipulant marfă
  13. Jula Laurențiu – zidar, infirmier
  14. Elekes Marian-Aurel – agent securitate, manipulant
  15. Demeny Martin-Daniel – casnic
  16. Bercean Sorina-Paula – operator
  17. Ursuț Daiana-Sorina – asistent medical

CANDIDAT INDEPENDENT

  1. Gădălean Adrian Iulian

SOS ROMÂNIA

  1. Liți Larisa – asistent medical, bucătar
  2. Liți Cosmin-Cezar-Leonid – casnic
  3. Crăciun Macarie
  4. Stratulat Albina – maternitate
  5. Tomoș Andreea – economist, manager relații clienți
  6. Filip Mirabela-Ramona – vânzător
  7. Kovacs Attila – tinichigiu/vopsitor, stivuitorist
  8. Blaga Ioan – mecanic
  9. Toader Dorina – muncitor necalificat
  10. Lupoian Alexandra-Mihaela – casnică

ADU

  1. Macavei Gheorghe – constructor, agent de pază

Ordinea pe buletinele de vot

În urma tregerii la sorți, la nivelul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 16 Bonțida, ordinea partidelor pe buletinele de vot a fost stabilită astfel:

Pentru consiliul local

  1. UDMR
  2. PSD
  3. PNL
  4. AUR
  5. PARTIDA ROMILOR PRO EUROPA
  6. SOS ROMÂNIA
  7. PUSL
  8. ADU
  9. candidat independent

Pentru primar

  1. UDMR
  2. PSD
  3. PNL
  4. AUR
  5. SOS ROMÂNIA

Secții de votare

  • 352 Cămin Cultural Bonțida
  • 353 Clubul Tineretului Bonțida
  • 354 Cămin Cultural Coasta
  • 355 Cămin Cultural Răscruci
  • 356 Cămin Cultural Tăușeni

Alegeri pe 9 iunie

Duminică, 9 iunie, secțiile de votare vor fi deschise între orele 7-22. Cetățenii vor primi 5 buletine de vot, pentru:

  • primar
  • consiliul local
  • consiliul județean
  • președinte consiliul județean
  • europarlamentari

foto: arhiva/comunabontida.ro

fotografi video evenimente nunta botez majorat gherla dej cluj

Lasă un răspuns